Läsekretsen tillönskas en Gud Jul! Hoppas det inte stör någon att jag undviker det mer allmängiltiga god helg som nu tycks blivit populärt.
Jag håller mig istället till det förkristna midvinterblotet som firar att den kosmiska fysikens fundamenta fortfarande fungerar och vi således har passerat vintersolståndet och därför går mot ljusare tider.
Den goda jul som önskas är således både en lättnad över att solhjulet fortsätter snurra och en förhoppning om att det fortsätter göra så. På det att mänsklighetens begränsade förståndsgåvor ska vara tillräckliga för att hålla oss vid liv i en någorlunda angenäm och fredlig tillvaro!
Tack så mycket för den korrekta hälsningen . Önskar alla på sidan detsamma och i samma anda .
Mvh Sjöström
Riktigt God Jul till alla er som jag får lov att lära mycket av.
God Jul till alla, rika som fattiga, upplysta som blåsta, oinformerade som informerade, dumma som elaka och alla ni andra och speciellt till Mats den kloke.
God Jul! När jag handlade mat dagen före julafton sade araben i kassan God Jul till mig.
God fortsättning!
OFF TOPIC
Sanctions? Russia is now using bitcoin for international trade
Dec. 26, 2024
Översatt:
Kan man vara en stark krypto-understödjare och en anhängare av USA:s dollars överhöghet? Den hållningen kan bli ett dilemma för den tillträdande presidenten Donald Trump, som har hyllat båda målen för sin nästa administration.
Exempel: Eftersom amerikanska sanktioner komplicerar Rysslands internationella handel, vänder sig landet till bitcoin ( BTC-USD ) och andra digitala valutor för betalningar över dess gränser.
”Som en del av den experimentella regimen är det möjligt att använda bitcoins, som vi hade utvunnit här i Ryssland [i utrikeshandelstransaktioner],” sa finansminister Anton Siluanov till tv-kanalen Russia-24. ”Sådana transaktioner förekommer redan. Vi anser att de bör utökas och utvecklas ytterligare. Jag är övertygad om att detta kommer att hända nästa år.”
Nyheten följer Kremls nyligen godkända en preliminär rättslig ram som involverar ryska kryptogruvbolag och stödjande kommentarer från sektorn tidigare denna månad av landets högsta ledare.
”En berättigad fråga: varför samla [dollar] reserver om de kan förloras så lätt?” sade Vladimir Putin vid investeringsforumet i Moskva. ”Vem kan förbjuda Bitcoin? Ingen. Och vem kan förbjuda användningen av andra elektroniska betalningsmedel? Ingen. Eftersom detta är ny teknik, och oavsett vad som händer med dollarn, kommer dessa verktyg att utvecklas på ett eller annat sätt eftersom alla kommer att sträva efter för att minska kostnaderna och öka tillförlitligheten.”
https://seekingalpha.com/news/4390904-sanctions-russia-is-now-using-bitcoin-for-international-trade
Mvh,