Jag återger delar av en konversation mellan Bertil Persson och en mottagare av hans veckobrev.
1) Jag är övertygad om att Betz lag sätter en gräns för hur stor radien på en rotor kan vara innan den bromsar upp vindhastigheten mer än som går att få ut i form av ökad effekt av större rotor-area.
2) Jag är också övertygad om att dessa stora VKV kommer att blåsa sönder på ett eller annat år. Särskilt illa kommer de att må när bladen flöjlas mer eller mindre tvärs vindriktningen för att strypa produktionen av el. Då uppstår vildsint turbulens och bladen kommer att röra sig i vågor längs med. Med tanke på den stora vikten, jag gissar minst 30 ton per blad och långa hävstången från nav till spets uppstår enorma dynamiska belastningar när bladen skakar och går i böljor, vilket inte går att beräkna särskilt exakt. Förstärkning genom överdimensionering medför större vikt och därmed större belastningar, således ingen framkomlig väg. Redan VKV med 75 m långa blad blåser sönder io en del fall redan innan de tagits i drift, har jag läst någonstans.
3) 450 meter höga VKV innebär lättare luft per kubikmeter, vilket medför reducerad effekt jämfört med lägre VKV med samma rotorarea. Placeras VKV på en höjd ökar givetvis effektförlusten.
4) Vind över ett kuperat landskap växlar riktning med intervaller på några få minuter. I skärgård på en större fjärd kan det dröja 5 – 10 minuter mellan växlingarna av vindriktning fram och tillbaka 10 – 20 grader. I kuperad terräng växlar vinden riktning mycket oftare. Inom en anläggning med många VKV i två eller fler led pågår växlingar av vindriktningen nästan utan avbrott. Nancellen + långa rotorblad väger massor, gissningsvis uppåt 200 ton. Dessa 200 ton måste vridas exakt i takt och gradtal i förhållande till växlingarna av vindriktning för att VKV ska fungera optimalt under rådande förhållanden. Detta är omöjligt. Vridningen av rotorn kommer alltid att släpa efter och sällan stanna i optimalt läge i förhållande till vindriktningen för maximal effekt. Under de frekventa perioder då rotorbladen står i fel vinkel mot vinden fungerar inte bladen optimalt, När rotorn står med fel Infallsvinkel reduceras effekten ytterligare under den tid vridningarna av rotorn pågår.
5) Rotorns blad styr luftströmmen så att en spiral formas bakom VKV och denna spiral roterar i motsatt riktning som bakomstående VKV är konstruerade för att möta vinden för att uppnå optimal effekt.
6) Spiken i kistan blir att medelvinden på 80 meters höjd enligt vindkartan inte överstiger 6 m/s någonstans i Sveriges inland och inte ens 4 m/s i höga lägen t.ex. fjällen. Detta ter sig svårförklarligt och strider mot den allmänna uppfattningen att det blåser mer ju högre upp man kommer. Jag tror att minskningen av vindhastigheten i höga lägen beror på att det åtgår vindenergi i form av vindhastighet för att lyfta luften/vinden upp till högre nivåer. Egentligen är jag övertygad pom det också, eftersom jag vet att vinden inte klättrar över öar i skärgården utan föredrar att ta väg runt öar.
Slutsats. Vindkraften kommer att vara helt död inom några år. Redan nu är den halvdöd. Det som förlänger livet för vindkraften är den enorma majoriteten av knäppskallar, som lever efter devisen – Don´t confuse me with facts, I have already made up my mind. Eller, som 4 damer i SR:s program KLOTET kom fram till efter att ha kritiserat vetenskap i största allmänhet under 20 minuter. Nä, vi måste lära oss att lite mer på magkänsla.
Mvh, läsare
Bertils svar
1. Betz lag säger max 59%, men i t.ex. Uknadalen hade Sweco 118% nyttjandegrad – Sverige främste bluffmakare vad gäller vindprospektering. Sweco har, som AK, kandidater i bagaget, vilka Sweco kallar experter, hit och dit, t.ex. expert i jordlära eller vattenkemi. För att bli expert måste man dock vara disputerad i ämnen. Jag har visserligen bara ett tjogtal sidor om akustik i min avhandling, men det är mer än noll i noll avhandling. För Kriegers Flak är f.ö. nyttjandegraden 46% p.g.a vakbildning, Bilaga 1. Max till havs runt Sverige har Vattenfalls Kårehamn, där verken står c/c 7 turbindiametrar, tvärs förhärskande vindriktning, från sydväst.
2. Vestas är oerhört försiktiga. Det är därför de bygger ett testcenter före det att turbinerna som en lavin tar Sverige i besittning. Å andra sidan blåser det mer i Danmark dvs. mindre tid för flöjling jämfört med t.ex. Markbygden. Där har dock FM toppat verken till 250 m, men med Hultquisten tillbaks som rorsman för FM, i år, så kommer nog 450 m bli spelplan för Vestas på Markbygden. Enercon har bränt dess schabrak där, jämte dess banken dito, så det blir nog Danske Bank som råder inför ett par hundra ny verk där.
3. Det är först över 500 m som densiteten inverkar åtminstone FK i Byggstatik som jag gick 1964.
4. Ja, byvinden innebär plus ca 50% uppmätte jag under ett halvt år i Hultemaprospektet, när vi skulle bevisa effekten av Skyddat läge (krav på 35 dB(A)). Under mätningen gång och under en pågående rättstvist lyckades dock kandidaten på AK ta bort kravet på Skyddat läge. Vi hade då till ingen nytta redovisat 1 400 sidor bevis för effekten av Skyddat läge. Vad gäller vikten så väger Vestas V90 maskinhus 350 ton så Vestas V250 16 MW lär väga 700 ton enbart vad gäller maskinhuset. Bladen till V90 väger 18 ton/st. så räkna med 36 ton/st. för V250, navhöjd 325 m.
5. Kriegers Flak, konstruerat av verkmästarna i Råcksta, får verk med c/c 5,2 turbindiametrar jfrt max 7 dito för att nå max nyttjandegrad, Bilaga 2 (verk 1-60). Där blåser det dock mindre jfrt med Roaring South, med ovan rådande max 59%.
6. Därtill är Energimyndighetens vindkartering felaktig. Efter att ha sänt fakta om detta till Energimyndigheten m.h.t. dess riksplan stängdes mitt bolag Bertil Persson Betongteknik AB omedelbart av från Vindbrukskollen, men jag har redan miljoner data på att Energimyndigheten överdriver vindstyrkan med 0,5 m/s och därmed energin med 20%. Jag flög för nära solen, och brände vingarna – det var ett misstag att yttra sig!
… Det spelar ingen roll hur dåliga vindförhållandena än är i Sverige – geopolitik råder numera och Tyskland skall få svensk vattenkraftsel som Back Up. Die Dumme(n) Schweden (Söndagsnisse (1864)) får nöja sig med vindkraftsel – när det blåser till! Den är ju så oerhört billig, enligt den nya regimen, anno sept. 2026!
Intressanta texter och tackar för dem . Skiljer sig mycket från de dagliga skrönorna om vindens förträfflighet vilka har mer förankring i hollywoodproduktionen ”Borta med vinden” vilket jag tycker stämmer bra in på de dagliga skrönorna .
Mvh Sjöström
Tack Mats och din fantastisk FRIHETSPORTALEN
Vi har mycket ”mölleskrot” här i KULLABYGD.
Med lite ansträngning och okulär redovisning ser vi många stillestånd pga tekniska svårigheter ibland 50% av dem.
Tycker B P’s text är suveränt klar.
Bra gjort. Den sprids.
För den som vill veta mer om vindkraften rekommenderar jag dessa videos.
https://www.100.se/artiklar/samtal/atta-av-tio-vindkraftverk-gar-back-57
https://www.youtube.com/watch?v=8j5EtedZqcw