Ja, jag skriver Herr D. Trump och inte President Trump. För jag avser mannen, människan, personen Trump. Hur är han egentligen? Jag vet bara en svensk som har träffat honom privat och berättat för pressen om det, golfspelaren Annika Sörenstam. Enligt hennes vittnesmål är han en mycket god värd, generös, angelägen att gästerna ska trivas, lyssnar uppmärksamt och så vidare.
Det intressanta är att även andra som träffat honom i rent privata angelägenheter, inte bara golfare, har liknande erfarenheter och omdömen att förmedla. Privat är Trump en kultiverad person som vet att föra sig enligt etikettens regler.
Så, varför verkar mängder av människor som aldrig träffat honom privat ha rakt motsatt uppfattning om honom? Jag kan tänka mig flera förklaringar till detta.
1, De hatar hans politik.
2, De har sett honom uppträda offentligt på ett sätt som bryter mot etikett med mera.
3, De har läst eller hört vad andra tycker, till exempel journalister, och litar på att dessa personer av någon anledning vet sanningen om Trump.
Som jag uppfattar det uppträder han som han gör offentligt med avsikt för att störa ut andras förhandlingsposition och argument, för att de inte ska kunna förutse och vad han avser göra och sätta in motåtgärder. Som en sida direkt ur Machiavellis instruktionsbok.
Om han lyckas nå sina egentliga mål vet bara han själv. Vi andra kan bara invänta dagen då han inte längre är president för att börja utvärdera vad han åstadkommit. Som alla vet talar handlingar ett tydligare språk än ord. I vissa fall kan det ta flera år innan verkan av hans handlingar utvärderas.
Den som påstår att Hr. Donald Trump LJUGER är inget sanningsvittne.
En Socialist har aldrig kunnat skilja på SANNING och LÖGN,
Donald Trump hanterar sanningen ovarsamt i flera fall. Det går väl att säga att han är som vilken person som helst i det fallet. Om vi skulle sätta upp en lista på varje politiker och sätt ett streck efter deras namn för varje gång de ljuger, vem kommer att vinna, dvs. förlora så att säga? Jag tror inte att Donald Trump skulle vinna. De flesta av USA:s politiker skulle slå honom ganska ordentligt. Tar man även med den vänsterblivna massmedian i USA, då skulle det räcka med en dags mediasändning för att spö en hel valperiod med Donald Trumps lögner.
Lite roligt med en del personer i USA som älskade Donald Trump innan han bestämde sig för att kandidera, och som bad honom att kandidera, och som helt plötsligt började hata honom när han sade att han skulle kandidera till presidentposten. Men, det är väl kanske en amerikansk grej, som vi svenskar inte fattar.
Är det verkligen samma personer?
Tre exempel på personer som gick från kärlek till hat över en natt, och som ville se Donald Trump som president:
Oprah Winfrey (egen talk-show)
Whoopi Goldberg (programledare på ”The View”)
Joy Behar (programledare på ”The View”)
Av ingen av dessa förväntar vi oss ett ärligt omdöme. De säger bara det som drar fler tittare till deras skitprogram, exakt som pressen i Sverige bara skiver sådant som ger fler arga läsare. Gör dig själv en tjänst – bortse helt från båda. Annars riskerar man sin mentala hälsa…
Donald Trumps personlighet präglas av en stark hämndlystnad och en tendens att hota dem han uppfattar som fiender. Detta kan förstås genom att analysera hans beteende och retorik, som ofta kännetecknas av en kombination av narcissism, aggression och en oförmåga att tolerera kritik.
Trump har visat sig ha en ”malign narcissism”, vilket innebär att han inte bara söker beundran utan också har en benägenhet att straffa dem som kritiserar honom eller utmanar hans auktoritet. Hans lojalister hyllar honom som en orubblig ledare, medan hans motståndare ser honom som ett hot mot demokratin. Denna dualitet i hur han uppfattas speglar hans komplexa personlighet där hämnd och vedergällning är centrala teman.
Enligt rapporter har Trump en lång lista över personer han betraktar som fiender, inklusive politiska motståndare och tidigare allierade. Han har uttryckt önskemål om att ställa vissa av dessa personer inför rätta eller på annat sätt straffa dem för deras agerande. Till exempel lovade han under valet 2016 att Hillary Clinton skulle sättas i fängelse, men ändrade sig senare när han blev president. Detta visar på hans impulsiva natur och hur snabbt han kan skifta fokus beroende på omständigheterna.
Trumps retorik kring hämnd är inte bara begränsad till individuella fall; den sträcker sig även till bredare institutioner och grupper. Han har hotat medier, rättsväsende och andra institutioner som han anser motarbeta honom. Genom att ständigt attackera sina kritiker skapar Trump en atmosfär av rädsla bland dem som ifrågasätter honom. Detta beteende kan ses som ett sätt för honom att befästa sin makt och kontroll över sin bas av anhängare, vilket ytterligare förstärker hans image som en stark ledare.
Det är också värt att notera hur Trump använder sociala medier för att sprida sitt budskap och hota sina motståndare offentligt. Genom Twitter och andra plattformar har han kunnat nå ut direkt till sina följare, vilket gör det möjligt för honom att undvika traditionella medier som han ofta kritiserar. Denna strategi bidrar till hans hämndlystna persona genom att skapa en känsla av gemenskap bland hans anhängare samtidigt som den isolerar de som står emot honom.
Mvh,
Du vet man brukar säga. Bara för att någon är paranoid är det ingen garanti för att denne inte också i verkligheten är förföljd.
Trump har alldeles avgjort riktigt farliga fiender. Ska han bara strunta i dem tycker du?
Resten av din psykologiska analys av honom ger inget för. Du har inte kompetensen och har heller aldrig haft möjlighet att träffa honom för att göra en analys.
”Det är också värt att notera hur Trump använder sociala medier för att sprida sitt budskap…”
Varför skulle inte Trump vara tillåten att använda sociala medier?
Jag förstår vad du eftersträvar och det är begränsa det fria ordet och att bara vissa godkända personer och kommentarer ska få spridas via social medier.
Det är precis så som diktatoriska länder och dess ledare agerar. Tycker du att det är eftersträvansvärt?
Donald Trumps hämndlyssnad är minimal i jämförelse med de flesta demokratiska politiker i kongressen och senaten. Jag önskar att Donald Trumps hämndlystnad vore större. Så många som lurat och bedragit honom.
En hämnd han har lyckats bra med är att dra in säkerhetsklassificeringen för en mängd personer, vars inflytande och inkomster beror på att de har en säkerhetsklassificering. Jättebra gjort av Donald Trump.
”…atmosfär av rädsla bland dem som ifrågasätter honom.” Ursäkta hr. Simonsbacka, jag har ALDRIG HÖRT TALAS om en RÄDD SOCIALIST.
Däremot stöter jag dagligen på FEGA, BEDRÄGLIGA LÖGNARE och PARASITER
Sorry!
Pingback: Hurudan är Herr D. Trump? | ulsansblogg
Det som just nu påverkar människor i USA att hata Donald Trump och Elon Musk är inte vad de gör utan den retorik som demokratiska politiker framför.
Det så kallade DOGE hotar både demokratiska och republikanska inkomstkällor under bordet. Pengar går ut från myndigheter. Studsar runt i olika organisationer och en del av dessa pengar kommer tillbaka till politikerna. Nu stoppas en del av det flödet och det kanske blir totalt stopp på denna korruption.
Protesterna mot Donald Trump och Elon Musk kan inte berättas i klartext, utan i stället går framförallt demokrater ut och påstår att dessa båda herrar ska dra in social pengar, skära ned på pensioner och försämra sjukvården. Inget av det har en gnutta sanning i sig. I stället kommer DOGE se till att de som ska ha hjälp får hjälp, att personer som blir lurade på sin hjälp inte blir lurade. Av samtal till pensionsmyndigheten så består 40 % av samtalen av bedrägerier, såsom att ändra på bankkonto för utbetalning av sociala bidrag. Den som ska ha bidraget får inga pengar till sitt bankkonto utan pengarna går till bedragarens konto.
Handläggningen av starten av pensionsbidrag är 9 månader. Det tar med andra ord 9 månader innan dina pensionspengar börjar betalas ut från det att du gick pension. DOGE säger att de kommer att förkorta denna handläggningstid till 2-3 dagar.
Det så kallade skatteverket (IRS) har datasystem som är 50 år gamla. DOGE kommer att se till att de kommer bli nya och moderna datasystem.
Men, inga vänsterblivna medier talar om detta. I stället hittar de på och framför en massa lögner i stället.
Som en liten brasklapp, så utnämnde Barack Obama sin vicepresident Joe Biden till att göra samma revision som DOGE gör. Vad hände med den revisionen? Ja, det var ju perfekt att bli chef för en revision när han, Joe Biden, själv var en topp korrupt person som tjänade miljoner dollar på korruptionen.
Ta även Nancy Pelosi, tidigare ordförande i kongressen, som via insiderinformation gjorde samma sak som Sveriges utrikesminister; köpte aktier i bolag som hon visste skulle få beställningar. Skillnaden är bra att Nancy Pelosi inte tjänade 10.000 kr ungefär, utan flera miljarder kronor.
Jag kan fortsätta hela natten att ge exempel, men jag ska inte trötta ut er.
Det är ett övertydligt bevis för att politiken nu är på rimlig kurs igen efter decennier av misstag, att demokraterna är urförbannade. Trump har vanan att dra fram oegentligheter i dagsljuset och säga att detta är fel. Då borde de kritiserade dra öron åt sig och själva inse att de är på fel väg, inte öppna käften och gallskrika som en trotsig treåring som inte får som de vill.
Och sedan gnäller de på Trump ”som ljuger” ända tills de försvunnit och glömts.
Om man hanterar miljoner, miljarder/biljoner eller triljoner dollar spelar ingen roll; saknas det en enda dollar vid årsbokslutet har man gått med förlust. Finns istället ett överskott på en dollar har man gått med vinst.
Men nu är underskottet högre, 2.000.000.000.000 dollar… varje år. Var ska de ta’t?
Trump måste ju göra besparingar där han kan göra sådant för det ekonomiska läget är desperat! Den mäktiga militärlobbyn rår han inte på så han kan inte dra ner på den tyngsta posten militären så det återstår att dra in på allt annat! En riktigt desperat utväg vore att ställa in ränte-betalningarna på statsskulden som galopperar men det skulle snabbt leda till unionens kollaps så det är uteslutet så det som återstår är att skära bort en massa dödkött från statsbyråkratin vilket han valt som utväg. Problemet är att det inte löser de strukturella problemen i USA som missköts så otroligt av tidigare presidenter inklusive han själv.
Några militärutgifter kan man rå på, vilket redan har skett.
Om militären får 20 miljarder dollar för att bygga ubåtar och inte en enda ubåt blir byggd och frågan på vad hände med den 20 miljonerna dollar besvaras med ”vet inte”, då finns det nog några dollar att hitta och dra in.
Det ska bli roligt att se vad som dyker upp när DOGE väl får sätta klorna i Pentagon.
USA konsumentförtroendeindexet föll till 86 i april, vilket är lägre än ekonomernas konsensusprognos på 87,5 och även under den uppreviderade siffran på 93,9 i mars, meddelade Conference Board på tisdagen. Nuvarande situationsindex, baserat på konsumenternas bedömning av nuvarande affärs- och arbetsmarknadsförhållanden, minskade med 0,9 poäng till 133,5, medan förväntningsindex, baserat på konsumenternas kortsiktiga utsikter för inkomst, affärs- och arbetsmarknadsförhållanden, sjönk med 12,5 poäng till 54,4, den lägsta nivån sedan oktober 2011 och långt under tröskeln på 80 som vanligtvis signalerar en recession framöver
USA ”Konsumenternas förtroende minskade för femte månaden i rad i april och föll till nivåer som inte setts sedan covidpandemins början”, säger Stephanie Guichard, seniorekonom på Global Indicators på The Conference Board. ”Nedgången drevs till stor del av konsumenternas förväntningar. De tre förväntningskomponenterna – affärsläget, sysselsättningsutsikterna och framtida inkomster – försämrades alla kraftigt, vilket återspeglar en utbredd pessimism om framtiden.”
Mvh,
Allt du skriver ovan var förväntat och någons som Trump-administrationen har kommunicerat. Förenklat. Först måste det bli sämre innan det kan bli bättre.
Jag förmodar att ditt alternativ är att räntan på USA’s statsskuld ska bli större än hela den federala budgeten. Vad händer då?
Ett Scenario där räntan på USA:s statsskuld överstiger hela den federala budgeten skulle vara en extrem och potentiellt katastrofal finansiell situation för den amerikanska regeringen och ekonomin.
Om räntan på statsskulden skulle överstiga hela den federala budgeten, skulle den amerikanska regeringen omedelbart ställas inför en oförmåga att betala sina räkningar. Regeringen skulle inte ha tillräckliga medel för att:
– Betala ränta på skulden
– Finansiera grundläggande tjänster
– Uppfylla andra finansiella åtaganden
De långsiktiga och allvarliga konsekvenserna skulle t.ex. bli:
– Statsbankrutt (Default)
– Kollaps på finansmarknaderna
– Svår ekonomisk depression
– Social oro och politisk instabilitet
– Minskad globalt inflytande
P.S. – Även om USA:s statsskuld och räntekostnader är betydande och växande utmaningar är räntekostnaden fortfarande en del av budgeten och inte större än hela budgeten.
Mvh,
Amerikanska banker har för närvarande orealiserade förluster på 482 miljarder dollar på sina investeringar, främst statsobligationer med lång löptid och bolånebaserade värdepapper som köpts under 0%-ränteeran. Denna siffra har ökat med 33% bara under det senaste kvartalet, vilket gör det till den värsta förlustmiljön på papper som banker har mött i modern historia – ännu värre än under finanskrisen 2008.
Mvh,
USA är ju på väg till en situation där ränta överstiger statsbudgeten. Folk får acceptera att det kan vara smärtsamt att rätta till det.
Det är ingen skillnad på en privatperson eller en stat vad gäller skulder. Alla förstår att i programmet ”Lyxfällan” så måste man försaka något nu, för att senare får det bättre. Samma gäller för statsfinanser.
Det finns dock ett alternativ. Man kör på tills det inte går längre och precis innan bubblan ska spricka då startar man ett krig. Luktar det inte lite så vad gäller Sverige och resten av EU?
Japans finansminister Katsunobu Kato har nämnt att landets amerikanska statsobligationer värda mer än 1,1 biljoner dollar potentiellt skulle kunna vara ett ”kort på bordet” i förhandlingar med Washington om Trumps höga tullar på bilar och annan import.
Mvh,
Om du har en mindre export till ett land än vad du har import från det landet, vem sitter då med trumf på hand?
En liten annorlunda tagning på alla så kallade dystra synpunkter på USA:s rådande ekonomi. Under Donald Trumps första 100 dagar har utländska företag investerat 5.000 miljarder dollar i USA, vilket mer än vad som investerades under Joe Bidens fyra år som president. ABB är ett av företagen. Hur mycket har ABB investerat i Sverige under de senaste 100 dagarna?
Göran, håll dig till FAKTA !
Under Donald Trumps första 100 dagar i ämbetet LOVADE utländska företag betydande investeringar i USA. Enligt Rapporter från VITA HUSET har minst 5 biljoner dollar i nya investeringar UTLOVATS från både utländska regeringar och privata företag sedan Trump tillträdde.
ÅTERSTÅR ATT SE !!
Mvh,
Exakt. Men du verkar tro att det redan skulle vara fixat och klart fast det tar flera år att bygga ny industri och hela tolv år att bygga ett kärnkraftverk – tre år för bygget och nio år för att få alla miljötillstånd klara. Det var inte så varken USA eller Sverige byggdes en gång…
Den så kallade regeringen vi har i Sverige borde sett till att det redan nu gjuts betong på ett nytt kärnkraftverk. Men, de har i stället en utredning som slutar i nästa valperiod, då förmodligen socialdemokraterna regerar igen.
Att företags stängs ned i Sverige är väl bara socialdemokraternas våta dröm. De där korkade personerna i socialdemokraterna tror att de kan leda framgångsrika företag. Nämn något de har lyckats med? BPA gick ju väldigt bra, eller hur?
Ylva Johansson lyckades driva ett företag som lyckades med 5 miljoner i inkomster men med 100 miljoner i kostnader. De glada fackföreningsmedlemmarna betalade gladeligen de kostnaderna.
Det enda som kan höja välfärden i jämförelse med andra länder är exporten. Handel inom landet sker med samma pengar och ger ingen höjd välfärd, kallas ”att tvätta varandras skjortor”. En regerings främsta åtagande borde därför vara att gynna ett lands exportindustri långsiktigt, främst i brancher där vi inte är amatörer och lätt blir utkonkurrerade av länder med lägre kostnadsläge.
Vår främsta styrka i Sverige är vår unika skog med långfibriga barrväxter (gran och tall) som endast kan matchas av Kanada och Ryssland på samma breddgrad.
Skogen kan dock avverkas snabbare än tillväxten, vilket skedde i Storbritannien före 1600-talet och i Sverige i slutet av den omfattande järnbrukseran före 1870. Men vi lärde oss av historien och började återplantera skog i stor skala, vilket har åstadkommit en rekordstor tillväxt; vi har trots avverkningen helt enkelt aldrig haft så mycket skog som idag.
Då kommer miljöaktivister med krav på att stoppa avverkningen, det blir fult då… och vi ska återställa våtmarkerna fast utdikningarna varit helt nödvändiga för både lantbruk och skogsodling. Ett mer informationbefriat tänkade är det svårt att hitta någonstans.
Sanningen är att visst är ett kalhygge fult, men bara en begränsad tid (kanske 2-3 år) och efter trettio år växer en ny ungskog på samma plats och det är svårt att då inse att den är planterad.
Förutom skogen så har vi malm nästan överallt, och i glesbefolkade Sverige finns goda chanser att ta upp den också. Svårigheten är bara att hitta den, men forskningen tar fram nya bättre metoder undan för undan. I detta sammanhang kan nämnas att vår nordiska berggrund är världens äldsta och 1,9 miljarder år gammal. Den är radioaktiv överallt, läs om radon.
En regering värd namnet ska givetvis med alla medel gynna vår inhemska basindustri och dess export, i stället för att lyssna och efterlyda okunniga aktivister som kan ges några minuter i rampljuset, men sedan tystas för gott av kalla fakta.
Om inte detta sker resolut och vänligt men bestämt, har vi lyckats skaffa oss en lika okunnig regering, vilket minst sagt är olycksbådande för framtiden, och sänker Sverige till samma nivå som alla bananrepubliker överallt. Har det med intelligenskvoten att göra? Det ser inte bättre ut, Sverige ligger nu på 98,5 (invandrarna tillämpar kusingifte) medan Kina ligger på 107. Det är ofrånkomligen en för stor skillnad…
Annat än ovanstående kan också vara lönsamt, men det finns alltid konkurrens som kan omintetgöra våra satsningar.
Tolv års byggtid för ett nytt kärnkraftverk. Tre år för bygget, nio år för att fixa alla miljötillstånd…
Något är fundamentalt fel i ett land som inte begriper att det blir nio förlorade år.
För övrigt pågår nu ibygget av ny kärnkraft i Ringhals – det verkar som om någon förstått att det finns ett färdigt distributionsnät på platsen, ett nytt skulle ha blivit dyrade än reaktorn…
Det där med tvätta varandras skjortor är ett falskt argument. Det var väl Hans Werthén som myntade det.
Lika gärna som att vi handlar över nationsgränser med varor och tjänster till bästa pris och kunskap kan vi handla inom landet på samma vis. Det är välståndshöjande att köpa skor av skomakaren, mjölk från bonden, kläder från skräddaren och möbler från snickaren. Förutsatt att var och en av yrkesmännen gör sin produkt bättre och med mindre insats än om var och skulle fippla med sådan de inte kan.
Skatt i synnerhet moms är i det sammanhanget att jämföra med tullar, det minskar lönsamheten av inhemsk produktion.
Du jämför äpplen och päron nu…
Det spelar ingen roll om skomakaren gör skorna i Sverige eller om en annan fiffig gosse importerar dem från Kina. De betalas i båda fallen med skattade pengar och penningmängden i landet förändras inte. Vid export ökar penningmängden, och det blir mer att beskatta = ökad välfärd.
Penningmängden är ointressant! Det är det ökade värdet som är välståndsskapande!
Om fattigdom kunde utrotas genom att trycka mer pengar, borde dumhet kunna utrotas genom att ge alla en universietsexamen. -Javier Milei
Skatt är inte lika med välfärd. Det går utmärkt att ha välfärd ur egen plånbok. Det vi kallar välfärd via skatter är inget annat än ett stort bedrägeri.
Jag kan bara se att ett så kallat skattefinansierat välfärdssamhället är ett samhälle där ingen vill ta ett eget personligt ansvar.
Vi har kommit lite off topic här. Jag återkommer efter helgen med ”Ekonomi enligt Mats”. Då kan vi fortsätta från det.
Man behöver inte uppfinna hjulet ien gång till: ett lands ekonomi och välstånd är helt avhängigt vilka penningströmmar som kan skapas av landets egna resurser. Att importera för större belopp än vad man exporterar för (liksom att trycka sedlar utan att motsvarade realvärlden finns) skapar bara en inflation som snabbt utjämnar förhållandena igen.
Norge efter andra världskriget är ett bra exempel: de har aldrig historiskt varit i närheten av de möjligheter Sverige haft genom sin skog, malm och lantbruk och var ett fattigt land innan olje- och gasutvinningen började ta form under 1980-talet med omfattande export av naturgas främst till Brittiska öarna. Men efter kriget var exporten synnerligen blygsam, vilket innebar att importförbud också infördes för det mesta (som egentligen var nödvändigt för landets återuppbyggnad). En kreativ man i Eda sålde då begagnade lastbilar i delar (vilket var tillåtet) och dito kreativa norrmän skruvade ihop dem och kunde på så sätt delta i landets återuppbyggnad.
I Sverige har vår omfattande pappersidustri hela tiden kunnat exportera merparten av sin omfattande produktion, och under årtionden ensam stått för plussidan i handelsbalansen, vilket möjliggjort en i stort sett fri import av bland annat personbilar. Den svenska konsumtionen av papper var helt otillräcklig för att motivera vår omfattande förekomst av skogsindustri. Utan denna pappersindustris export hade vi garanterat haft hårda importrestriktioner här också, som före 1955 när den som ville köpa en importerad bil (ofta en billig Volkswagen för 5500 SEK) fick ansöka om ”dispens från importrestriktionerna”.
Egentligen har vår egen fordonsindustri och dess omfattande exportandel varit ännu större än papparsexporten, men de har också importerat för ungefär samma belopp vilket inte skapat något plus i handelsbalansen. Kom ihåg att vi också ända in i modern tid haft lyxskatt på bland annat tandkräm och tvål…
Idag upplever vi en i stort sett fri import av varor och kan resa jorden runt om vi känner för det, också en slags import. Allt balanseras dock av export från våra ofta enastående produktionsenheter fast Olof Palme jagade ut flera av de största av politiska skäl. Nu är det miljörörelsen som försöker rasera det mesta vad våra fäder skapat. Wokerörelsen vill ålägga ansvar på företagen för både arbetslöshet och avsaknad av arbetslust, något de inte ens avlägset har något ansvar för.
Ett modernt stort pappersbruk med en årsproduktion av cirka åttahundratusen till en miljon ton färdig produkt, har en intäkt varje timme på minst tre miljoner SEK, gånger 24 dygnstimmar gånger 360 dagar per år.
Skogen behöver inte skyddas, den tillväxer hela tiden och har aldrig historiskt varit så riklig som nu, allt tack vare den omfattande återplanteringen.
Den som är avundsjuk på de stora pengar den etablerade och traditionella industrin åstadkommer, bör nog tänka sig för två gånger och börja intressera sig för den stora kunskap, flit och risktagade alla inblandade på sitt sätt bidrar med. En ny industri tjänar typiskt inga pengar de första tio åren. Sedan måste långivarna få tillbaka sina pengar med ränta ur en blygsam vinst de kommande åren; annars finns inga pengar att låna ut till nya industriprojekt.
Enkelt, men så förtvivlat svårt att få landets medborgare att begripa. Statsförvaltningen genererar inga pengar som täcker kostnaderna ens marginellt ; de måste alla ”solidariskt” betala två gånger: först på alla intäkter som ”inkomstskatt” sedan en gång till vid konsumtion, även nödvändig sådan, ”moms”.
Företag som misslyckas med att tjäna pengar måste enligt lag läggas ned, medan statsförvaltningen inte behöver ta några sådana hänsyn. Men att vältra över allt på näringslivet höjer kostnaderna och gör produkterna svårare att sälja, både inom och utom landet. Det öppnar för konkurrens från andra länder, och de egna landets skatteuttag minskar; en dödsspiral. Och Sverige har nog redan världens mest slimmade företag med minimal mängd personal, annars skulle de inte finnas kvar överhuvudtaget. En anställd kostar i runda slängar en miljon, räkna själv.
Donald Trump förstår att USA har hamnat i denna återvändsgränd och har med stor brådska inlett en delvis smärtsam återställningsprocess. Den kommer att vara till nytta för näringslivet och till stort men för statsförvaltningarna. Att så många där ändå kraftfullt protesterar är ett övertydligt bevis för att de inte har fattat ett smack av vad som gör ett land rikt och kan bära bördan av en stor statsförvaltning. Sverige och många andra länder i Europa ligger inte långt efter och måste snart räddas från samma öde; inte så lätt när inga politiska krafter vill hålla i yxskaftet. Men något måste göras nu, inte efter nästa val – det är bråttom att rädda vad som räddas kan.
Om alla redan idag bestämmer sig för att göra dubbelt så mycket i morgon som igår får vill en rivstart tillbaka till utgångspunkten, varifrån vi kan ta ut en ny kurs som vi långsiktigt orkar med att följa. Och allt börjar med skolorna – ut med allt flum och in med praktisk kunskap. Börja nu.
Känner ni till Dr Jacob Nordangård.
Intressanta vinklar på skeendet.
https://drjacobnordangard.substack.com/p/rockefeller-brothers-fund-and-the?utm_source=post-email-title&publication_id=1015075&post_id=162517683&utm_campaign=email-post-title&isFreemail=true&r=u4au6&triedRedirect=true&utm_medium=email
Visst känner vi Nordangård! Han pekar som vanligt även denna gång på riskerna med avhumanisering av människan, hennes samhälle och demokratin.
Klimatkrisen finns inte på riktigt och de andra två kriserna bestämmer vi själva om vi ska bejaka eller inte. Om vi får tillräckligt med information och kunskap samt om vi tillåts bestämma.
Make America Chatolic again.
Walter Veith diskuterar project 2025 , stat och kyrka, utvecklingen i Amerika där bandet med påvedömet förstärks i successivt. Utvecklingen mot EN religion mm.
https://www.youtube.com/watch?v=IwItA80LzJQ