Religionsfrihet i demokratin

Hela mitt liv har jag tagit islams snabba expansion från Arabiska halvön till Spanien på runt hundra år som en varning för vad denna kult är kapabel till om den inte hålls i schack! Historiker verkar inte ens se islams expansioner åt olika håll som stadier i dess utbredning. De ser endast den första expansionen, från Arabiska halvön över Nordafrika till Iberiska halvön som dess expansion.

Som jag ser det tillkommer expansionen söderut till Afrika söder om Sahara kontinuerligt längs östra kusten ganska långsamt, österut till Centralasien och Indonesien från 900-talet och fram till cirka år 1300, samt till östra Europa från år 1354.

Den nuvarande vågen av islams expansion till Europa och nya Världen inleddes på 1950-talet, när muslimer från främst de franska kolonierna i Afrika började komma till det administrativa ”moderlandet”, både inbjudna och objudna.

Våra politiker och för all del rätt många av våra medborgare ansåg att vi hade en skyldighet att bereda plats för alla som ville komma, oavsett vad de hade i bagaget. Religionsfrihet har vid sidan av demokrati varit det stora mantrat som västvärldens ledare och ideologer hyllat under 1900-talet. Tanken har varit att religion och det politiska styret av den världsliga tillvaron ska vara åtskilda saker.

Men så är inte fallet för huvuddelen av islams inriktningar, shia och sunni. I Saudiarabien, som är hem för islam och väktare av de heliga platserna i Mecka och Medina förhandlar eliten inom den kungliga familjen vem som ska vara kung och hur makten ska fördelas. Kvinnor deltar inte. I Iran är det en grupp obesläktade koranuttolkare som bestämmer. Inga kvinnor deltar.

I Turkiet råder formellt demokrati, men där styr en islamist närmast enväldigt. Kvinnor tillåts delta, men är underordnade. Efter en tid av avståndstagande från religionen i politiken återkommer nu islam som betydande maktfaktor i Turkiet. I det svårdefinierade Palestina råder en närmast revolutionär religiös doktrin med starkt hämndbegär mot allt och alla, men främst judar.

Gemensamt för dem alla är att de gärna ser koranens maning att med alla tillgängliga medel sprida islam över hela världen förverkligas. Västvärldens ledare och folk, har med allt för få undantag, inte insett vilken obeveklig icke förhandlingsbar förändring islam är på väg att göra i de av upplysning, demokrati och mänskliga rättigheter med självgodhet förblindade staterna.

Kvinnor kommer inte att vara jämlika med männen. En ansenlig andel av kvinnorna kommer tycka det är bekvämt att veta sin plats och slippa ansvar för de stora frågorna. Många män kommer tycka det är bekvämt att vara kvinnorna överordnade till priset av att sakna inflytande på de stora frågorna. Däri ligger anledningen till det låga, närmast obefintliga förändringstrycket inom islam.

För majoriteten innebär islam en gyllene bur av ansvarsfrihet till priset av lydnad och underordning. Detta går ännu att stoppa, men för var dag som går blir priset för framgångsrikt hävdande av västs frihetliga principer allt högre.

Jihadisterna och terroristbrotten som det vid Bondi Beach är inte problemet. Men varje gång jihadisters våldsbrott ursäktas med anpassligheten att vi inte ska spela rasister, nazister och högerextrema fascister i händerna, då bereds vägen för ett snabbt och skoningslöst islamiskt övertagande av våra länder och vår kultur.

Det är alltid de egna som är förrädarna, de som inte ser och inte förstår signalerna.

Det här inlägget postades i Frihet och har märkts med etiketterna , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

10 svar på Religionsfrihet i demokratin

  1. Benny skriver:

    Det stora problemet är väl inte den enskilda dyrkaren av islam utan de grupper och nationer som utnyttjar och bekostar dessa vilsegångna figurer för terror och krig i egna syften! Syrien är väl ett paradexempel men de flesta länderna i Mellanöstern är i samma situation och de har spridit sig till EU via korkade politiska beslut.

    • Göran skriver:

      När några illasinnade muslimer gör något illasinnande, hur många muslimer hör du då som säger att det var fel? De illasinnade muslimerna är inget större problem i det stora hela, utan de som är problemet är de som vi brukar kalla för moderata muslimer. Ta bara målet om våldtäkten på 100-åringen. Vilken religion har domaren i målet? Det är bara ett exempel och det finns fler.

  2. Mats Jangdal skriver:

    Oklart om denna artikel bör nämnas här eller i föregående artikel om USAs prioriteringar. Klart är dock att alla de länder USA använder sig av i Centralasien har muslimsk majoritet i sina befolkningar. USA aktar det alltså inte för rov att uppmana Europa att vårda sina kulturella rötter, men själva tar de hjälp det största hotet mot Europas kultur för att slå mot en av dessa rötter.
    https://newsvoice.se/2025/12/kazakstan-proxykriget-ryssland/
    https://www.nyatider.nu/rubio-europa-riskerar-forstora-vastvarldens-gemensamma-kultur/

  3. villvaraanonym skriver:

    Jangdal, likt få klarsynta, konstaterar: –”Jihadisterna och terroristbrotten som det vid Bondi Beach är inte problemet.”

    Men han, likt de flesta (t.ex. Richard Jomshof, SD), riktar sin kritik mot islam och inte dess förespråkare och försvarare: –Muslimerna.

    Rimligen är detta ett medvetet val, trots bättre vetande…

    ***
    han nämner Muslimer i förbigående…
    –”Den nuvarande vågen av islams expansion till Europa och nya Världen inleddes på 1950-talet, när muslimer”
    …men uttryckligen 2024-09-03: –”En muslim har i uppdrag av Allah att sprida islam.”
    ***

    …, då religioner (likt [politiska] ideologier) är passiva och har inte (som nämnt) en egen röst:

    –Det är inte islam som är (Jangdal) –”obeveklig icke förhandlingsbar”, men Muslimer.

    –Det är inte islam som gör att –”PRISET för framgångsrikt hävdande av västs frihetliga principer [”blir”] allt högre [”för var dag som går”]”, men Muslimer och svenskt Rättsväsende (se nedan).

    (Jangdal och Jomshofs anledning till utelämnandet är okänd, men kan möjligen vara en vilja att vara balanserad/diplomatisk eller taktisk.
    Kanske även en oro för att betala just ”PRISET” i form av polisanmälan och t.o.m. straffas i domstol för ’Förolämpning’, ’Förtal’ eller ’Hets mot folkgrupp’.)

    ·
    Dock ligger huvudansvaret/skulden inte på Muslimer (i Sverige och Västvärlden) men hos rädda/kuvade/osäkra/diplomatiska/taktiska Svenskar (därför att Sverige är svenskarnas ansvar och land):

    2025-05-16 (”Islam, kan vi räddas undan?”)
    Jangdals svarskommentar (14:58):
    –”Men jag [Jangdal] får inte gå ut och säga att vi medborgare ska kasta ut muslimerna, begå våld mot dem för att tvinga dem följa våra lagar och anpassa sig till vårt system.”
    –”Gör jag det begår jag et grovt [SIC: Ett grovt brott] som jag kommer att staffas för och muslimerna skyddas ännu hårdare.”

    ·
    Detta ställningstagande… inställning är djupt tragisk/fatalistisk (tron på ett o­undvikligt öde) om än högst förståelig.

    Det handlar om vår existens, överlevnad och identitet som ett svenskt land — det enda i Jordens stora mångkultur:

    2025-05-16
    Jangdals svarskommentar (13:35):
    –”Vi går i mot att bli i MINORITET i vårt eget land. Då kan vi tala om undantag av humanistiska skäl. Det är bara varning på full volym som gäller, innan de skär halsen av alla proteströster.”

    ·
    Jangdal ’målar fan på väggen’/går här till extrem överdrift, då det inte handlar om att (14:58) –”begå våld mot dem [muslimerna]”, men att tillämpa vår demokratiska yttrandefrihet…

    … även om den bara gäller för medborgaren gentemot Staten/’det allmänna’ (Ref. Regeringsformen: Opinionsfriheter, 1§: ”Var och en är gentemot det allmänna tillförsäkrad…”)…

    ·
    … men förstås/tolkas allmänt/folkligt som att den även gäller medborgarna sinsemellan:

    2017-12-26 Det Goda Samhället: ”PATRIK ENGELLAU: Kom ihåg att du är en opinionsbildare”:

    –”Tänk följande tanke. Antag att ALLA VI VANLIGA människor plötsligt SLUTADE VARA RÄDDA och i stället öppet förkunnade [YTTRADE] vad vi ser, känner och tänker.”
    –”Antag, kort sagt, att DEMOKRATI bröt ut.”
    –”Var och en av oss är en opinionsbildare.”
    –”Det är VI SJÄLVA som bestämmer om vi ska göra VÅRT JOBB.”

    ·
    Till exempel Carolin Dahlman (Substack), 2023-11-06 ”Sverige kan implodera av farlig mångkultur”:

    –”När Jimmie Åkesson (SD) höll tal [2023-11-03, YouTube] på arabiska via AI [Artificiell Intelligens] sa han att personer som kommer från kulturellt och geografiskt avlägsna platser, och som inte passar in i de svenska VÄRDERINGARNA, inte är välkomna hit”.

    –”Den [Åkessons hälsning] bör faktiskt inte bara RIKTAS TILL personer som har planer på att komma hit, utan till ALLA [Kulturella muslimer] SOM LEVER HÄR [i Sverige].”

    ·
    ALLTSÅ, behöver/måste svenskarna (t.ex. Engellau, Dahlman, Jangdal och hans läsare) bemöta muslimerna… i vardagen, på allmänna platser: hemmavid, arbetet, skolan, affären, bussen, Vården, Akuten, etc.

    ·
    Detta är det tillvägagångs­sätt som Socialdemokraterna valde och åberopade om hur bekämpa svenska ’rasister’ (det finns inga, endast sådana som ogillar hur invandrare påverkar Sverige negativt, vilket inte har med rasism att göra):

    2013-04-04 (S)-kongress, Stefan LÖFVEN (ny partiledare):

    –”och RASISTISKA TANKESÄTT visar sig i samhället [hos svenskar i allmänhet] – till och med i regeringen – då ska vi agera.”

    –”oavsett var den finns, i SKOLOR, på TORG, på ARBETSPLATSER eller arbetsförmedlingar [dvs. ÖVERALLT], eller i våra egna fördomar och beteenden, ska rasismen Belysas, Bemötas och Bekämpas. Det är socialdemokratisk politik!”

    ·
    (I en jämförelse med att muslimer skapar islam, så skapas rasism av [svenska] rasister.)

    ·
    Detta tillvägagångs­sätt är (ännu) helt otänkbart, trots att det är absolut nödvändigt:

    –Ingen vill vara otrevlig/ovänlig mot en person som inte har gjort en själv något ont, men som likt förbannat utgör ett hot mot ens existens, bara genom personens närvaro:

    ·
    2025-09-24 Riks, Kultur: ”Linnea Klingström [Riks-skribent]: Känslan av att inte längre höra hit”:
    –”I bilen hem BRISTER JAG UT i GRÅT. Anspänningen, stressen, oron över min son, allt rinner över. Och kanske mest av allt, känslan av att inte längre höra hit, att INTE KÄNNA SIG HEMMA, att vara annorlunda.”

    — ALLA kvinnliga patienter och anställda vid barnAKUTEN BAR SLÖJA.

    ·
    Jämför hennes reaktion med dessa två män (alla tre reagerar negativt på muslimers närvaro):

    1. 2022-04-28 Kungälvs-Posten: ”Äldre man ofredade kvinna – utreds som HATBROTT”:
    –”Han tillstår dock att han hejat på kvinnorna som satt på en bänk utanför VÅRDCENTRALEN dit han var på väg, och sagt [sic] dem för ”hej PÅSKKÄRRINGAR”.

    ·
    2. 2025-11-18 Sveriges Radio: ”90-åring drack och skrek på personal – åtalas för HETS MOT FOLKGRUPP”:
    –”misstänks ha skrikit RASISTISKA saker till en i PERSONALEN på boendet i Borås kommun, DÄR HAN BOR.”
    [Dvs. i hans eget hem!]
    –”Efter att mannen ska ha druckit snaps till maten vittnar flera personer om att stämningen i lunchrummet blev aggressiv.”

    (2025-11-20 Det Goda Samhället: ”BITTE ASSARMO: Det är skillnad på folk och folk”:
    –”Han [90-ÅRINGEN] misstänks ha ropat ’jävla islam’ och sagt att han tycker att muslimer ska återvända till sina hemländer”.)

    ·
    DET SOM troligen avgör Sveriges öde/existens är det som Jangdal nämner i ovan svarskommentar (14:58):

    –”Gör jag det
    [”tvinga dem följa våra lagar och anpassa sig till vårt system”]
    begår jag et grovt [SIC: Ett grovt brott] som jag kommer att staffas för och muslimerna skyddas ännu hårdare.”

    Dvs. att hans medmänniskor, de statsanställda inom Rättsväsendet (poliser, åklagare, nämndemän/domare), dömer honom OM han försöker integrera muslimer.

    ·
    Dvs. den sociala process som sker i vardagen, på allmänna platser, mellan människor (t.ex. på Ålderboendet och Barnakuten ovan), där svenskar rättar invandrare om rätt (enl. svensk kultur) beteenden, klädkoder och attityder/NORMER…

    2023-11-27 (S)-pressträff: Lawen REDAR:
    –”Vi har fått en ökad segregation och etnifiering som har skapat många UTSATTA OMRÅDEN där den SOCIALA KONTROLLEN är för låg, och där OSUNDA NORMER [Dvs. osvenska, men muslimska] och HEDERSKULTUR har fått fäste”

    (2017-05-29 Aftonbladet: ”Forskare: 240.000 unga i Sverige kan vara drabbade [av muslimers ”hedersförtryck”]”.)

    ·
    … som muslimer kan uppleva som kränkande: att bli tillrättavisad, p.g.a. kulturkrock.

    Denna integration utförs av alla tre samhällsparter i muslimernas länder: Staten (regering, rättsväsende), Media, Folket.

    ·
    Detta kan vara en ’Nödutgång’ för svenskar och Sverige: –Att påminna rättsväsendets anställda och de kränkta/förolämpade muslimerna om deras HYCKLERI:

    –Det är allmänt känt (även hos muslimer i Sverige) att muslimer i deras (hem)länder förkastar mångkultur/Mångfald (kulturell, etnisk, religiös) och diskriminerar minoriteter/invandrare.

    ·
    –Och, att den åtalade svenskens motiv…

    (t.ex. Mamman på Barnakuten ovan, som säger till muslimerna i Väntrummet det hon sade till Ratten i bilen, med tillägget och med tårarna rinnande ned för kinderna: –’Jag vill att ni åker hem till ert eget land och folk’ — dvs. omfattande Återvandring)

    … varken är hat, hets eller rasism, men åberopar förtvivlan och irritation över muslimers krav på svenskars och Sveriges anpassning till muslimers vilja/kultur och respektlösheten mot svenskars dito.

    (’Bevisdokument’: –Se en LÅNG lista (år 2005–2025) över ’muslimiseringen’ av Sverige i en kommentar hos Katerina Janouchs Substack 2025-11-29 ”Det värsta med Socialdemokraterna är inte deras trollfabriker”.)

    ·
    Hur dömer en domare…

    (t.ex. MOHAMED ALI, domare i Södertörns tingsrätt, som inte fann tillräckliga skäl för att utvisa en muslimsk våldtäktsman — Ref. Joakim Lamotte, Substack 2025-12-18: ”Våra äldre våldtas och rättsstaten sviker dem”)

    … dessa bevis och Mammans försvarstal?

    Fördömer Aftonbladet henne?:

    2020-02-10 Fokus, Johan Hakelius: –”På få andra ställen har det varit så nära [Uttryckligen] till RASIST- och FASCISTstämpeln”.

    ·
    VÅGAR någon svensk…

    Katerina Janouchs Substack 2025-12-20: ”Hur infekterat är det svenska rättsväsendet av sharia?”:
    –”Men tystnadskulturen och RÄDSLAN för hittepåbegreppet ’islamofobi’ ger sharia och dess främmande tänkesätt – som innebär död för yttrandefrihet och demokrati – alla möjligheter att växa sig starkare, att ta ett allt större grepp om vårt samhälle.”

    … utmana (kulturella) muslimer och det svenska rättsväsendet?, för Sveriges existens och våra barns framtids skull:

    2020-01-31 Aftonbladet ”Det här är Malmös vanligaste namn 2019 [på nyfödda]”:
    –”på tredjeplats hamnar MOHAMMED”.

    • Mats Jangdal skriver:

      Du har helt enkelt fel!
      Det är islam, alltså texten i Koranen som inte är förhandlingsbar! Muslimerna är bara de dönickar som följer påbudet.

      • villvaraanonym skriver:

        (770 ord, många citat; lästid 3 minuter)

        För att diskussions-parterna, och inte minst läsarna, ska (bättre) kunna hänga med i en Text-diskussion är det bra (ibland nödvändigt) att citera motparten (vad som kritiseras/är fel), då det kan vara svårt att sätta sig in i andras tankegångar/resonemang p.g.a. subjektivtitet/hemmablindhet (vad som är underförstått) hos bägge sidor…

        (jag riktar mig här nedan inte specifikt till Jangdal, men alla dem som står på hans sida/delar hans oro för Sveriges framtid)

        ·
        … därför GISSAR jag, på grundval av Jangdals svarskommentar (15:50)———

        ”Du har helt enkelt fel!
        Det är islam, alltså texten i Koranen som inte är förhandlingsbar!
        Muslimerna är bara de dönickar som följer påbudet.”

        ****
        Felaktigheter (och kritik) beläggs inte medelst besvärjelser…

        1. ”Du har helt enkelt fel!”
        2. Frihetsportalen 2025-10-31 ”Lagens långa arm”:
        –”När vi kräver en annan ordning, som den gamla, blir vi kallade [av bl.a. Aftonbladet] extremister till höger, rasister, nazister, fascister och annat nedsättande”

        … men med exempel/argument.
        ****

        ·
        ———, att han har missförstått min kommentar:

        (jag/’villvaraanonym’, 15:29)
        ”–Det är inte islam [Underförstått även Koranen] som är (Jangdal) –”obeveklig icke förhandlingsbar”, men Muslimer.”

        ” –Det är inte islam som gör att
        [Jangdal] –”PRISET för framgångsrikt hävdande av västs frihetliga principer [”blir”] allt högre [”för var dag som går”]”,
        men Muslimer och svenskt Rättsväsende (se nedan).”

        Det vill säga att förhandlingsbarhetsfrågan är i praktiken betydelselös.

        ·
        VISST ska religionen islam och dess bok Koranen kritiseras, men framför allt ska kritik framföras mot och till (de kulturella) Muslimerna, vilket även Jangdal konstaterar:

        Frihetsportalen 2025-05-16 ”Islam, kan vi räddas undan?”
        (Jangdals svarskommentar 14:58):
        –”Men jag [Jangdal] får inte gå ut och säga att vi medborgare ska kasta ut muslimerna, begå våld mot dem för att tvinga dem följa våra lagar och anpassa sig till vårt system.”
        –”Gör jag det begår jag et grovt [SIC: Ett grovt brott] som jag kommer att staffas för och muslimerna skyddas ännu hårdare.”

        (Betänk att kritik är både nödvändig och avgörande för integrationsprocessen, som var omedveten och naturlig under Sveriges arbetskraftsinvandring (1950–70-tal?), utan inblandning av Staten: politiker och Media: journalister/debattörer.)

        ·
        VIDARE tar Jangdal (i svarskommentaren/ännu) inte fasta på min huvudpoäng och det avgörande:
        –Det personliga ansvaret i hur/med vilken metod som svenskar (med nödvändig hjälp av invandrare) kan rädda sig själva undan… inte islam och Koranen, men väl krävande (kulturella) muslimer…

        … vilket jag exemplifierade med att citera Patrik Engellau (Det Goda Samhället), Carolin Dahlman (privat-skribent, opinionsbildare) och Stefan Löfven (S).

        Aron Flam (Dekonstruktiv kritik) håller med:

        2025-12-21: ”Bondi Beach-attacken: När västerländsk tolerans blev dödlig”:
        (Podtail[.]se och YouTube, 16:12–17:10)
        –”Men till DIG unge man som lyssnar på detta och som känt dig vilsen, håglös och saknar hopp vill jag säga detta:”
        –”Grattis! DU har ett gargantuiskt [gigantiskt] uppdrag framför DIG.”
        –”DU har en civilisation att rädda.”
        –”DU har fiender att försvara DIG mot.”
        –”Framtida generationer hänger på vad DU gör idag.”
        –”Vill DU ha mening i livet är allt DU behöver göra att ÖVERVINNA DIN RÄDSLA.”

        ·
        Jangdals rädsla/oro/hinder utgörs alltså (som nämnt) av det egna svenska Rättsväsende….

        (Jangdals svarskommentar 2025-05-16, kl. 14:58):
        –”Gör jag det begår jag et grovt [SIC: Ett grovt brott] som jag kommer att staffas för och muslimerna skyddas ännu hårdare.”

        ·
        … och muslimer:

        2025-01-05 Aron Flam (Dekonstruktiv Kritik): ”Dr. Benedict Beckeld [svensk-amerikan] on hope in the US vs Europe, and the UK.”:

        (Podtail och YouTube, tid c:a 34:35, Beckeld)
        –”Who’s AFRAID, publicly [i vardagen, både i privatlivet och offentligheten/allmänna platser], in a typical North or Western european country to SAY PUBLICLY WHAT THEY BELIEVE”.
        –”A Western?”
        –”Or a muslim?”
        –”The answer is clear: The muslim is LESS AFRAID to say publicly what He believes than the Western”.
        –”Even though the Western is clearly in majority”.

        ·
        AVSLUTNINGSVIS: Det är djupt tragiskt, en ren tragedi, att svenskar inte kan hålla sams men käbblar sinsemellan, vilket kan leda till att Sverige går under som ett svenskt land — en form av själv-förstörelse…

        (jag/’villvaraanonym’, 15:29)
        –”Carolin Dahlman (Substack), 2023-11-06 ”Sverige kan implodera av farlig mångkultur”.”

        … som framtidens historiker kanske kommer att ange som förklaringsmodell, kanske på arabiska:

        1. 2016-03-29 Språktidningen: ”Här är 20 största språken i Sverige”: –”Arabiska håller på att gå om finska som näst största språk i Sverige”;

        2. 2020-10-29 Sveriges Radio: ”Biblioteksanställda utbildas i vardagsarabiska”;

        3. (jag/’villvaraanonym’, 15:29)
        ”2020-01-31 Aftonbladet ”Det här är Malmös vanligaste namn 2019 [på nyfödda]”:
        –”på tredjeplats hamnar MOHAMMED”.”

        ·
        P.S.
        Att från hemmet kritisera islam och Koranen kan, med facit i hand (t.ex. Ref. 1–3 ovan), rimligen betraktas som en resultatlös metod i syfte/med målet att förhindra att:

        –”Vi går i mot att bli i minoritet i vårt eget land.”
        (2025-05-16 Jangdals svarskommentar, 13:35)

        Den beska ’medicinen’ är lika uppenbar som nödvändig: omfattande Återvandring.

  4. Jan Andersson skriver:

    Mats! Ta bort mitt förra inlägg och ersätt med detta istället!

    Jag har sedan unga år betraktat mig som ateist, och kyrkans separation från staten som välkommen, men förbluffas över att man fortfarande betalar kyrkoskatt (om man inte frivilligt och skriftligt lämnar kyrkan) men ändå måste rösta i allmänna val vilka nya partiföreträdare som ska ingå i kyrkorådet!

    Islam är både en religion och en politisk kraft. Om de bara höll sig till religionen så vore allt enkelt; en religion bland flera andra. Det är den politiska delen som är problemet…

    De länder de kommit ifrån har nog ingen vidare rättskipning m.m. Men varför får inte alla islamer utbildning i att vi i Sverige har en stark statsbildning och lagstiftning, och ska de bo här så måste de ta till sig alla fakta…

    Problemet är att Koranen noga beskriver man får, kan och skall göra för att visa a`tt man har läst och förstått. De flesta vuxna muhammedaner har ett ex av Koranen och lärde sig redan i småskolan att man måste följa dess föreskrifter hela livet sedan.

    Vad har Kristendomen att sätta emot? Det närmaste vore inte Bibeln utan Sveriges Lagbok, men hur många har en sådan? Hur många har överhuvudtaget sett ett exemplar? Hur många har läst i den? Det är en gåta att vi ändå kan veta vad som står i den! Så man måste nog konstatera att ämnet Kristendom i småskolan ändå har bildat grunden för vår samvaro sedan dess, speciellt Tio Guds Bud, och resten blivit intalat i oss alla när föräldrarna uppfostrade oss….

  5. Göran skriver:

    Religionsfriheten i Sverige tillkom för att kristna i Sverige skulle kunna utöva den kristna religionen i olika samfund utanför stadskyrkan. Det fanns ingen tanke att andra religioner skulle ingå i den friheten, eftersom inga andra utövade andra religioner. Det var ingen som tänkte att när Jehovas Vittnen skulle få vara fria så skulle även muslimer ges den friheten eller hinduer eller buddister.

    Det går väl att säga att det blev en lucka i lagen som håller på att förstöra hela Sverige. Och, ingen vågar täppa till den luckan. Tvärtom, så försöker ju alla kvinnor i Kyrkan att vidga den luckan. Ack som kommer att få ångra sig.

    • Jan Andersson skriver:

      Det var ingen som tänkte – har vi inte kunnat konstatera det litet för ofta nuförtiden? Konsekvenserna kom som en överraskning… Men är det inte just den politiska eliten vi förväntar oss något annat av,..

  6. Jan Andersson skriver:

    Kanske hög tid att ta fram ett nytt TV-program i stil med ”Uppdrag granskning” som ska heta ”Hela Sverige backar” där man hudflänger de mest korkade riksdagspersonerna… listan är lång!

Kommentarer är stängda.