Energi + Makt

Sossar älskar makt, det gäller inte minst de svenska. Tänk om någon kom ill Olof Palme när han var ny på jobbet som partiledare och sagt att de kunde öka hans makt, inte minst över storföretagen, då hade han nog nappat. Facket klagade på honom att han inte kom ur deras led och inte gav dem tillräckligt med uppmärksamhet. Kanske var han själv lite besviken på att det inte verkade gå att ge facket mer makt.

Tänk om någon, som till exempel Maurice Strong, en kanadensare med kända kommunistaktivister i familjen, oljebyråkrat och FN-tjänsteman betald av Rockefeller och Soros, kom till Palme och sa att vi kan ge dig mer makt än du drömt om?

Vad skulle Strong ha sagt, och när? Till exempel hade 1970 varit ett lämpligt år, vad han sa skulle kunna vara ungefär följande:

Facket kan bara göra en del av jobbet. De och staten byråkrati kan tygla småföretagen fullständigt. Men med storföretagen är det annorlunda, de köpa sig frid eller flytta till andra länder. Lenin har gett oss en öppning som är svår att ignorera. Han ville göra den kommunistiska industrin framgångsrik genom att elektrifiera den. Energi är makt och har så varit genom historien.

Om vi skulle förklara kol och olja med dess utsläpp av CO2 som en fara för planeten, då kan vi kräva och leverera elenergi som produceras på annat sätt och som vi sätter priset på. Då klämmer vi åt alla företag precis så mycket som de tål, men vi låter dem finnas kvar och producera på våra villkor.

Till en början skulle storföretagen gilla förslaget, de kommer vilja se lagstiftning som ger fördelar mot andra företag. Men i slutänden faller de allihop, så det gäller att hålla trycket uppe tillräckligt länge när man startat detta.

Sverige skulle kunna ha en nyckelroll i detta. Dina landsmän Svante Arrhenius, CG Rossby och Bert Bolin som du känner väl, har i tur och ordning förberett de vetenskapliga så att vi kan låta det utgöra grunden för en världsomvälvande maktförskjutning från kapitalismen till socialismen. I USA finns motsvarande stöd i form av de arbeten som gjorts av till exempel Roger Revelle och CD Keeling.

Om vi ordnar en världskonferens i FNs regi här i Stockholm 1972 skulle vi kunna lägga fast en plan som inom 20 år säkrar ett järngrepp för socialismen om hela världens utveckling. Du och Sverige kommer att stå som historiska förgrundsfigurer för detta.

Hade Palme kunnat motstå detta? Knappast! Han hade nog lagt till att det vore bra att skicka Gro Harlem Brundtland till FN för att förbereda världen på detta. Då vinner man dels kvinnorna och norska nobelkommittén, som kan säkra ett nobelpris och ökad legitimitet för saken.

Jacob Nordangård har forskat och bekräftat dessa personers inblandning, utan att beskriva det precis så som jag här spekulerat i. Sedan förargade amerikanerna saudierna så att de skapade en oljekris 1973 och ytterligare en något år senare. Då var det inte svårt att övertyga världen att den måste bort från oljeberoendet och de opålitliga arabernas inflytande.
Resten är som man säger, historia.

Det här inlägget postades i Klimatbluffen och har märkts med etiketterna , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

18 svar på Energi + Makt

  1. Glenn skriver:

    Mkt tankeväckande. Tänk vilken fantastisk värld vi kunde ha om energi sågs som allas gemensamma resurs. Istället har vi politiker , NGO:s och kraftproducenter som håller strupgrepp på oss i girigheten å maktens namn.

    Vad är Livet. ?

    • Benny skriver:

      Tja, vi ser ju vad som händer i Venezuela där USA tänker stjäla oljan! Först så inför USA sanktioner på reservdelar till oljeriggarna och ser till att de slutar fungera oljeinkomsterna minskar så att man kan underblåsa en ekonomisk kris och tillsätta en marionett som skänker bort naturresurserna till USA. För säkerhets skull så ser man till att marionetten får ”fredspriset” för att rentvätta sin stöld! Och den olja Venezuela lyckades exportera via tankbåtar har USA lagt beslag på genom ren piratverksamhet. Och nu står Grönland på tur dit Trump har skickat en gubbe som ska administrera övertagandet. Att USA alltid styrts av en maffia borde väl de flesta känna till skillnaden denna gång är att man gör det helt öppet. Det mesta knarket till USA kommer via Kanada och Mexiko om nu Trump missat den detaljen och nu vet man i de länderna vad som väntar.

  2. Peter Sjöström skriver:

    Nordangårds böcker har jag läst och de beskriver klimatmaffians framfart tydligt och i mitt tycke korrekt . Att få stopp på det kräver att gemene medborgare vaknar och det kommer de inte att göra då det inte tillåts av de styrande som styr våra styrande . De som har makt över energin gör allt för att behålla den (Venezuela) . EU kan ses som ett undantag som gjorde sig av med sin kontroll över energin . Menar då avtalen med Ryssland och de goda villkoren med Ryssland . Kakistokraterna styr oss .
    Mvh Sjöström

    • Jan Andersson skriver:

      Om man tror att SVT:s nyheter är enda sättet att få veta vad som händer i Världen och hur det påverkar oss, och bara ser vinnarna i Bingolotto och Postkodlotteriet (men aldrig förlorarna) så är man nog ”typiskt svensk”. Och att skaffa sig en annan uppfattning kan vara oöverstigligt svårt, men nödvändigt om man vill behålla det sunda förnuft man är kapabel till.

  3. Samuel af Ugglas skriver:

    ”De och statens ”byråkrati kan tygla småföretagen”
    Det säkraste och enklaste sättet att FÖRDRIVA LANDSBYGDSBEFOLKNINGEN kanske ? ? ?
    Alltid dessa hat, hot och kränkande förnedringstankar närvarande. Socialister representerar mänsklighetens undergång, tvivlare, vad kan man begära?

  4. Benny skriver:

    Undrar om man i Stockholm gjorde någon som helst konsekvensanalys innan man skrev på DCA-avtalet eller gick med i Nato? USA som mer eller mindre är i kaos har ”valt” en president vars mål överensstämmer med den Djupa Stat de alltid haft och framförallt har man stöd från CIA som i praktiken är en stat i staten? Vilken högsta domare i USA vågar utmana och sätta stopp för rövarbandet utan att riskera sin egen position eller livet? Ni kan tänka er hur diskussionerna bakom lykta dörrar går i Danmark? Snacka om att ha skitit i de ”blå skåpet” men danskarna har varit lika naiva som Sverige när det i all sin dumhet trott att USA är någon allierad? USA har inga allierade bara egna intressen och när de inte korrelerar längre med politiken så gör man som man vill!

    • tompas skriver:

      Ja Trump blev faktiskt vald, utan citationstecken, till USA:s president på riktigt och detta av en majoritet av det amerikanska folket. Dock tycks det finnas folk som hellre hade sett den senila Biden eller varför inte den ständigt skrattande clownen Kamala hade valts till att styra USA. Någon som helst kritik mot galningen som styr Ryssland, där fria val endast existerar på papperet, finns naturligtvis inte på kartan inom dessa extrema kretsar.

      • Benny skriver:

        Du menar alltså att en ”vald” galning i en dysfunktionell ”demokrati” som USA på något sätt är att föredra? Problemet är ju att i s k ”demokratier” ställs aldrig skurkar som Trump till svars för sina brott de får fet pension om de väljs bort i stället. ”Demokratier” är alltså ännu farligare än s k diktaturer om man aldrig dömer skurkarna? I Frankrike trodde man att Sarkozy äntligen skulle få sitt straff men Macaronen såg till att han slapp väl medveten om att han själv kan drabbas av ett prejudikat.

        • tompas skriver:

          Och du tycks på fullt allvar mena att en senil Biden eller en skrattande clown eller en galning som Putin är att föredra.
          Det säger en hel del om din skeva verklighetsbild där Putin framhålls som ett föredöme.

          • Benny skriver:

            Det är nog du som har en skev verklighetsbild eftersom du har svårt att fatta att det inte spelar någon större roll vem som är ”president” i USA deras utrikespolitik går alltid ut på att roffa åt sig och parasitera på resten av världen? Putin är sitt lands ledare och gör sitt bästa för folket i Ryssland som är nöjda med honom och det får du nog leva med! Alternativet en hårdför Sovjet-style militär som jämnat hela Ukraina med marken och täppt till truten på skitsnackarna i EU och Bryssel för länge sedan.Och vem vet det kanske kommer en sådan?

            • tompas skriver:

              ”Putin är sitt lands ledare och gör sitt bästa för folket i Ryssland”

              Haha detta måste vara årets största lögn hahaha!

  5. Glenn skriver:

    Trump är nu i sin andra period oerhört mer aggressiv- slump?
    Och ”mordförsöket” på honom gav väl passande nog rejäl medvind för att säkerställa valseger. Så lite teater eller inte.?

    Med tanke på utvecklingen så börjar jag fundera på om Trump, Putin, å kinagubben off side redan delat upp världen. Vad är då Europas öde ? Fortsättning följer.

    • tompas skriver:

      Fakta är att mordförsöket på Trump var i allra högsta grad verkligt. Trump hade turen att klara sig men andra hade inte samma tur. En kampanjdeltagare dödades och två andra deltagare skadades allvarligt.

      • Benny skriver:

        Tja, Trump bytte snabbt sida efter mordförsöket och följer numera den utstakade planen och blev en till krigspresident i raden. Det man kan hoppas på är att han kommer efter EU-politikerna när han är färdig med Venezuela så att de till slut begriper att vara vasall till USA är ödesdigert i slutändan. Man ska nog knappast inbilla sig att det USA håller på med ska leda till något gott för Sverige som uppenbarligen hoppat i galen tunna med USA-agenten Pål Jonssons agerande under täcket.

  6. Glenn skriver:

    Scott Ritter

    ” Att Europa hotar USA angående den kommande annekteringen av Grönland är den bästa möjliga demonstrationen av europeisk maktlöshet.

    Det kommer att ställa en falsk enhet (EU) mot en supermakt som konsoliderar sitt grepp över den västra hemisfären.

    Nyckeln till detta är att USA kopplar loss sig från fällan med transatlantism.

    Detta innebär att USA är redo att klippa banden med NATO.

    EU och NATO kan inte överleva utan USA som stödjer dem.

    Så när EU och NATO försöker hålla USA ansvarigt för Grönland, kommer USA helt enkelt att dra ur sladden för sitt europeiska engagemang, och istället söka en serie bilaterala relationer med de européer som inte är villiga att offra sitt välbefinnande för en dansk koloni.”

  7. Jan Andersson skriver:

    Idag står det klart att USA inte kan få all den olja som de behöver från sina traditionella leverantörer, eftersom den största oljeleverantören Kanada har strypt litet på kranarna. Så Trumps påhopp på Venezuela är inte så mystiskt eftersom de är stora oljeproducenter. Men så här gör man inte om man respekterar folkrätten, för det är i så fall exakt vad Putin gjort i Ukraina.

    Men Europas framtid är också ytterst osäker, självförvållat av olyckan EU som inte vill ha varken kärnkraft eller olja och har frånsagt sig rysk naturgas. Vad finns då kvar? Ingenting. Utom i Sverige, där vi bara för ett par dagar sedan klubbade bygget av sex nya kärnkraftverk…

    Nu är det bara elbilstvånget som hotar Sveriges och EU:s framtid. Toyota och Mazda bygger nya fossilmotorer (raka sexor på 2,7 och 3.3. liter) för det är precis vad folk vill ha… Hoppas innerligt att Volvo hänger på… Tysk, fransk och italiensk bilindustri är annars ett minne blott om inte de också hänger på trenden…

    Får vi bara löst detta stora problem nu så är Sveriges framtid ganska positiv. Om vi går ut EU, desto bättre. Och kan vi bara hålla ryssarna från våra gränser så är vår framtid säkrad…

  8. Jan Andersson skriver:

    Jag vill bara påminna om att under det kalla krigets värsta år (sextiotalet) avvisade vi ryska flygplan och fartyg från våra gränser nästan varje dag, med Lansenplan (som inte ens kunde komma upp i överljudsfart utom i dykning). Spionfartygen var ofta vanliga fisketrålare, fast utan fiskredskap men istället med en skog av antenner i riggen. De låg stilla i veckovis mellan Öland och Gotland under miloövningar, eftersom det märkligt nog är internationellt vatten där…
    Så sent som på åttiotalet kunde man under miloövningar se fullt med anonyma små täckta miltärgröna transportbilar med främmande registreringsskyltar, på svenska riksvägar. Det var lätt att köra förbi dem i uppförsluten eftersom de inte orkade upp för backarna i Kilsbergen i mer än 30 km/h…

  9. Glenn skriver:

    Det sker ”handelskrig” också. Ni kanske har noterat att från årsskiftet har Kina nya regler (exportlicenser) för export av metaller. Detta innebär sannolikt att exporten till väst minskar med 20-30% på flera metaller. Då Kina är stor producent av dels dessa metaller , men också stor producent av produkter som behöver dessa metaller , så akterseglar man nu väst. Utifrån detta kan man ana varför USA nu har ”panik” vilket återspeglas i dess agerande. Så Trumptullar mot Kina – man häpnar i hans agerande.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *