Kort om USA

På förekommen anledning, som det brukar heta, måste jag berätta vad jag lärt mig om USA, men också hur jag lärt mig detta. Vi kan börja med amerikanens prioriteringar:

1. Me, me, me & my money!
2. My money & me
3. Being famous, fame proves success, façade and surface is everything, content is nothing.
4. America is given to the Americans by God, so we may forever be the greatest people on Earth. That’s why America always must come first.
5. Church and God, be nice to the devoted Christians, so they can vouch for hypocrites like myself when I need it.

Den amerikanska inställningen till livet och inte minst till icke-amerikaner är starkt färgad av dessa prioriteringar och prioritetsordningen. Privat hemma i USA bryr sig inte amerikanen mycket om staten och än mindre om världen utanför. Hemma bryr man sig om sig själv och sina närmaste, men mest sig själv.

Charity begins at home och Good fences makes good neighbors, är vanliga uttryck för att beskriva detta.

Att vara någon är viktigt i USA, att ha ett namn (känt, naturligtvis) och en titel är viktigt. Att vara Mr. eller Mrs. är inget värt. att vara människa är inget värt, det är alldeles för vanligt. Att vara Doctor, Engineer, Broker, Coach, Teacher, Millionaire är att vara någon. Titlar stavas av en anledning med stor bokstav i USA, men inte i Sverige.

USA är nummer ett i världen, det är guds löfte till amerikanerna. Det var så de fick landet och konstitutionen, från gud. Anser de själva. När USA utmanas om positionen som nummer ett har amerikanerna rätt att slå ner det landet. Det är deras gudomliga rätt.

Men amerikaner är skrymtare, hycklare, som brukar gud och guds namn för sina egna behov och böjelser. Det är därför den kristna fasaden är så viktig, utan den skulle lögnen inte verka trovärdig.

Hur har jag nu lärt mig detta?
Jag var utbytesstudent i USA 1971-72 och två av mina syskon åren därefter. Vi hade amerikaner hemma då. Flera svenska bekanta från dessa ungdomsår var också utbytesstudenter de där åren. Erfarenheterna är mycket samstämmiga, amerikaner tänker och resonerar som jag redovisat i punkterna ovan.

När jag var där kunde jag naturligtvis inte låta bli att diskutera politik, fast vi avråtts från det. Budskapet var mycket tydligt från vuxna och skola när jag var där, Amerika är världens nummer ett och ska så vara. De ville gärna hjälpa andra länder att utvecklas och bli som en avbild av USA. När jag frågade vad som skulle hända om något land var på väg att gå om USA, blev svaret omgående; We wouldn’t allow it!

När Khaddafi och Libyen ville bryta sig ur petrodollarn som betalningsmedel såg USA till att landet lades i ruiner. Dåvarande utrikesminister Hilary Clinton kacklade förtjust We came, we saw, he died! Som en parafras på Julius Caesar. Den som har lite livserfarenhet kan minnas länder i både Latinamerika, Asien, Afrika och Mellanöstern som fått känna på den amerikanska tolkningen av amerikansk exceptionalism.

USA brys sig inte ett skvatt om Europa! Vi får gärna utvecklas till en avbild av USA och beundrare av dem. Men vi kommer aldrig tillåtas att överglänsa dem, därför kommer alla ansträngningar i den riktningen från vår sida att slås ner eller undermineras med krig eller sanktioner. Generellt sett, vill man ha USAs hjälp lika gärna som man vill ha hjälp av maffian.

Det närapå hundraprocentiga stödet för USAs proxykrig i Ukraina visar att våra ledare inte känner USA så bra som de tror, inte har förstått vilka de är och hur de tänker. Inte ens när Joe Biden skryter om hur han manipulerat ukrianska ledare och myndigheter, eller när toppdiplomaten Victoria Nuland förklarar att amerikanska löften till Ryssland aldrig varit avsedda att hållas, förstår Europas ledare vilka de har med att göra.

Men, säger någon, nog kan amerikaner vara generösa också. Jodå, det stämmer de kan vara mycket generösa. De amerikaner som lyckats i affärer eller yrket har ofta mycket pengar ge till den eller det de gillar. Det sistnämnda är helt avgörande. De är generösa endast mot sådant ligger i deras eget intresse, som belöning kan man säga. Vilket krasst uttryckt betyder att de inte behöver styra med våld, de kan lika gärna styra med pengar, alltså piska och morot.

Det här inlägget postades i Frihet och har märkts med etiketterna , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

12 svar på Kort om USA

  1. Jan Andersson skriver:

    Till skillnad från i stort sett alla andra länder på jordklotet har USA unika egenskaper som kan förklara en del av deras hybris:

    1) De har en egen ohotad kontinent där ett eventuellt krig med främmande makter är otänkbart. Pearl Harbour ligger på Hawaii, mycket långt från ”The Homeland”. Krig måste därför föras på andra ställen på jorden, men det är riskfritt för amerikanska folket som alltid har ett oförstört hemland att återvända till.

    2) De har ett gemensamt språk, som dessutom är förstått och användbart i stora delar av världen utanför USA. EU tog beslutet att behålla de europeiska medlemsländernas egna 26 språk (det lär finnas 29), ett feltänk som bara tydligt visar att en federal EU-stat är en omöjlighet vilket nu börjar manifestera sig på många områden. Synd bara att eldsjälarna aldrig kan lyssna till realisternas varningar; förlorade år kan aldrig hämtas hem igen: andra tar över marknaderna, som nu Kina och Sydostasien gör i rekordfart.

    3) USA har egen energi och behöver inte fjäska för någon annan att leverera. John Kennedy sa en gång: ”USA är ett Saudi-Arabien i stenkol” vilket är sant; nästan hela inlandet har gigantiska sammanhängande stenkolsfält. De kommer alltså aldrig att bli utan billig energi, det är bara det att oljan nu är billigare. Avtalet med Saudi-Arabien är bilateralt och medför att Saudi-Arabien måste göra gigantiska motköp i USA; och de har hittills mest köpt krigsmateriel. Begrunda vad det innebär! IS är skapat och utrustat av USA och Saudi-Arabien…

    4) De många som utvandrade till USA under de stora massemigrationsvågorna från 1849 till 1923 (när kvotering infördes) var de som Europa hade behövt själva för sin utveckling och modernisering, och det gäller i hög grad även Sverige. Många som tog steget anförde arbetslöshet och kyrkogångstvånget som de viktigaste argumenten. I USA fick man mark gratis. Tidigare under artonhundratalet dog i nästan alla torparstugor en tredjedel av barnen i svåra epidemier vilket gjorde att de som överlevde ändå lyckades hitta sysselsättning, men det förbättrade hälsoläget och industrialismens införande i den senare tredjedelen av århundradet innebar att alla i de stora barnaskarorna överlevde och det fanns omöjligt arbete för alla dem i lilla Sverige. Men det var de driftigaste och fritänkarna som drog, vilket nu på ett fullständigt fantastiskt korkat sätt återupprepas nu när de stora invandringsvågorna drabbar västvärlden.

    Ett exempel: år 1892 hade Stockholm fått telefoni i många företag och man började byta ut alla gasbelysningar inomhus mot elektriska (det blev för varmt inne) men det dog samtidigt tiotusen personer i influensa under första halvåret, och sedan i en stor koleraepidemi under det andra halvåret, alltså bara i Stockholm utan att det betraktades som något ovanligt, eftersom det var konsekvensen av trångboddhet och dålig hygien (som man inte kunde göra något åt när nu folk ville tränga ihop sig i städerna). De som bodde kvar på landet klarade sig för de hade eget vatten och tömde inte latrinen i färskvattenkällornas avlopp.

    Få av amerikanerna har varit utomlands och har därför ingen respekt för andra länders eviga strävan att ”komma ikapp”. De går på så sätt miste om den bästa ögonöppnaren av alla: att resa på allvar (och inte på badsemester med fria drinkar) och uppleva andra länders fördelar och nackdelar och själva inse att utan en jävlar-anammamentalitet händer ingenting. I USA får man istället lära sig detta hemma från tidig ålder och genom skolor och den viktiga idrotten. Inte så konstigt att många är stora i käften…

  2. Samuel af Ugglas skriver:

    Vägrar att hemfalla åt kommentarer av det USA jag en gång lärt känna. Varför det?
    Jag bor i ett land SOCIALISTERNA totalt fördärvat och det berättade redan mina föräldrar för mig. ”Dom (socialisterna) sätter krafter rörelse de aldrig kommer att kunna kontrollera”
    Det VULGÄRSOCIALISTISKA uttrycket ALLEMANSRÄTT bär lika stor del till eländet som någonsin ett covid-vaccin!

  3. Jan Andersson skriver:

    Det vi i Europa sett mest snett på är amerikanernas löjliga fokus på accelerationsförmåga och inte så mycket annat. Det har väl sitt ursprung i deras raka vägar som inte krävde att väghållning var en bils eller motorcykels viktigaste jämförelseparameter. I Europa med smala krokiga vägar var väghållning och bromsar väl så viktiga som acceleration.

    Men europeiska bilar har ändå blivit mycket tyngre på senare år inte bara genom elkonverteringen. Det kräver en starkare motor med högre vridmoment som förbrukar mer bränsle. En lätt bil klarar sig med mindre motor och drar mindre bränsle. Något att påminna om i dessa elbilstider? Det var VW-chefen själv som nyligen sa att bilarna har blivit för tunga.

    • Benny skriver:

      Men däcktillverkarna har glada dagar då tunga elbilar käkar däck! Och visst hade det varit bättre att vänta med elbilar tills batterierna blivit bättre, billigare, lättare och snabbt utbytbara innan man körde igång bidragskarusellen för då hade dem sålt sig själva utan bidrag? Politiska projekt som elbilar, vindsnurror, hybrit och annan ”grön” galenskap måste stoppas innan de sjösätts av korkade politiker som låter sig luras av klimatkapitalisterna.

  4. Benny skriver:

    Om man ser till mediebevakningen av ”valet” i USA kan man tro att Sverige redan är en delstat så sjukt omfattande är den i svensk MSM-fulmedia? Det räcker du åker en sväng till Danmark så har du inte alls samma uppståndelse? Angående USA så håller deras ”regelbaserade världsordning” på att haverera på alla fronter och tyvärr lär väl Sverige vara de sista som lämnar den skutan? Under andra världskriget så hade den svenska regimen i alla fall vett att hoppa av den sjunkande tyska pråmen i tid 1944 även om det var i sista momangen! Många experter tror att USA sprängde Northstream för att få egna ekonomiska fördelar på EU:s bekostnad och visst verkar det haft effekt, problemet är att Kina utnyttjat den fördelen så mycket bättre hittills?

    • Jan Andersson skriver:

      Kineser är smartare än européer. Kombinerat med en febril arbetslust blir det ett vinnande koncept, om ni tillåter uttrycket. I Sverige pressar fackföreningarna på hårt får att få ner arbetstiden, för det är ju så oändligt trist att behöva gå till ett jobb. De som älskar sina jobb har ingen talan, precis som de bögar i stor majoritet som avskyr pridefestivaler.

      Allt vi officiellt styrs emot är kraftigt snedtänk av politiker som förlorat (eller aldrig haft) all markkontakt och tror att det de får sig till livs i media är toppen av det isberg som svenska folket (eller de flesta västeuropéer) utgör. Det är fullständigt galet, men det förklaras av att det bara är arbetslösa som har tid att argumentera (alltid för sin sak) i media.

      Hur får man politikerna att förstå att deras politik är helt på tvärs mot allt sunt tänkande, när de ändå aldrig skulle lyssna, och allt vad välstånd heter är beroende av ett välfungerande näringsliv med hög exportandel? Med miljön och klimatet som övergripande argument försöker de strypa bort all arbetslust, innovation och entreprenörsanda, tills en dag allt är borta. Och då är det för sent att komma med ursäkter, fast det är det enda vi kommer att få höra.

      De verkar istället lägga ihop två och två på samma sätt som när Fan läser bibeln; när de läser Morgonblaskan och Aftonskvallret: ”Aha, jobbarna kommer snart inte att jobba så mycket, så vi måste ta in mer invandrare”. ”Aha, bensinen kommer snart att ta slut och den sista blir svindyr, så vi måste gå över till el istället, för vindkraft är ju gratis, gôrsmart!“.

      Varje svensk bonde skulle i klartext och med färgstarka ordval kunna förklara hur det ligger till; nämligen illa, beroende på bristande realpolitik, inget annat, för det är inget fel på majoritetetens i Sverige tänkesätt: vart leder ni oss, det här är ju vägen som bär till helvetet!

  5. Glenn skriver:

    Armstrong säger i podcast på sin hemsida att IMF skapat digital valuta beredd till action. Lite omständig i sin kommunikation men vad jag kan förstå – en man med bra reputation.

    https://www.armstrongeconomics.com/armstrong-in-the-media/living-your-greatness-podcast/

  6. Jan Andersson skriver:

    För att säga något positivt om USA så kan man kanske påminna om att de har en musikgenre som få andra länder uppvisar: folkmusiken, både traditionell och modern. Traditionell folkmusik finns nog i många länder men av begränsat intresse utanför landsgränserna, men var finns så mycket fräscht och nyskrivet?

    https://youtu.be/3t4quzVuIHc?si=S_iYEb5omPfq6rSZ

  7. Jan Andersson skriver:

    Finns någon motsvarighet någon annanstans?

    https://youtu.be/F3W5dabFPk4?si=_CBwzhkafnO5qWzg

  8. Glenn skriver:

    Apropå usa.
    EUA godkännane för fågelinfluensavaccin – FDA
    https://x.com/RenzTom/status/1816110256843264368/photo/2

    Det pågår pengarullning för att producera fram sk fågelinfluensavaccin Moderna är bla ett av företagen, och i USA ”hittar” man fler å fler case i djurfarmar osv.

    Sätter en slant på att nästa pandemi nu är en sk fågelinfluensavariant och att det sker inom nåt år , två eller tre. Vi skall in i vaccinträsket igen.

  9. Glenn skriver:

    Scott Ritter har det jobbigt 3 min
    https://www.youtube.com/watch?v=YvqePmPoY-s

Kommentarer är stängda.