Havsnivåer i västra Stilla havet

Nils-Axel Mörner har varit produktiv på sistone. Här är en färsk rapport om historiska havsnivåer på ön Ouvéa i Nya Kaledonien. Det hela är ganska självförklarande, så jag låter Mörners text och bilder tala för sig själva.

Sea-levels-Ouvea1

Det här inlägget postades i Gästlistan, Klimatbluffen och har märkts med etiketterna , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

6 svar på Havsnivåer i västra Stilla havet

  1. Dandersan skriver:

    Han är produktiv och kontroversiell.
    Myten om att stigande hav i Stilla havet äventyrar korallöar bör läggas i högen-fake news.
    Däremot har de svårt med stigande havsnivåer av andra anledningar. När befolkningen växer så sker uttag av grundvatten som lämnar plats för högre saltvattennivåer .
    Jag får väl resa dit och forska lite.

    • Mats Jangdal skriver:

      Jo, saltvatteninträngning är ett specifikt problem, vi har det även i Sverige på sina håll, så långt från havet som i Värmland. För det finns saltvattendepåer kvar sedan landet låg under havsnivån. Men det har inget med våra utsläpp av CO2 eller påstådda klimatförändringar att göra.

  2. Jan Andersson skriver:

    Det verkar vara problem med att ladda ner texten, men jag vill ändå ställa frågan: hur stor är landhöjninjen/sänkningen i Nya Caledonien, och vilken referenspunkt används?

    • Mats Jangdal skriver:

      Kan du inte bläddra i dokumentet som ligger här på sidan då? Om du för pekaren över dokumentet dyker det upp blädderpilar i nederkant.

      Har inte lusläst texten. Finns en liten brasklapp på slutet om att hänsyn inte tagits till eventuell tektonik i området. I övrigt verkar det omotiverat att ange havsnivåsäkning i medeltal, för det verkar ha skett stegvis med långa perioder utan förändringar.

  3. Sture Åström skriver:

    Björn på Teneriffa tipsar om en alldeles säkert Politiskt Korrekt rapport om Ouvéa betald av SIDA:

    https://earthjournalism.net/stories/ouvea-a-fragile-paradise

    Du kan titta här också:

    https://klimatsans.com/2020/06/18/nils-axel-morner-slapper-diger-rapport-om-ouvea/

    • Mats Jangdal skriver:

      Expressen var ju och gjorde snyftreportage om sjunkande öar häromåret. Var de på Ouvéa också tro?
      Nästan hundra på att de var i Nya Kaledonien.

Kommentarer är stängda.