Vi kommer aldrig få ett erkännande att de hade fel, aldrig få en ursäkt. De kommer smyga bort klimatpolitiken bit för bit, tills den inte längre finns. Om någon då frågar om klimathotet beaktas blir svaret att man nu kommit så långt att det är inbakat i befintlig politik.
Märk dock mina ord, klimatpolitiken och alarmismen kommer överges, snart. För det blir allt mer uppenbart för många vanliga medborgare att det inte är någon fara för klimatet. Men de börjar göra kopplingen klimatpolitik – dyrtid, ökade levnadsomkostnader. Än mer är företagarna på väg att inse att det bara är de företag som lyckas sol-o-våra sig till höga bidrag eller stora lättnader som vill ha klimatpolitik. Alla andra företag vill ha tillbaks normal neutral marknadskonkurrens.
Det är först när politikerna slutar belöna dumheter med bidrag och sig själva via ”kickbacks” från bidraget för att de allt för ofta blir avslöjade som mutkolvar som det blir någon ändring.
Är vi där snart? Undrar vi finansiärer av klimatpolitiken, är vi framme än, så vi kan kliva av den här cirkusen?
Media kommer dock skämmas i minst tjugo år efter klimatcirkusens och tyst vänta tills alla glömt och de som deltog gått i pension eller avlidit. Men den dagen, tjugo år senare kommer någon ung journalist våga lyfta på locket och fråga sig hur den totala hysterin kunde skapas. Men det möts med tystnad.
Ytterligare tjugo år senare kommer historiker jämföra det med tulpanmanin i Holand på 1600-talet, och jämförelsen blir endast föremål för intern debatt bland historiker och någon ekonom.
Det är möjligt att forskarna har rätt i sak: koldioxid kan teoretiskt påverka klimatet. Politikerna har kastat sig över detta faktum därför att det gett en ny möjlighet att styra och regera över ett lands folk, men inte tagit till sig att det finns så försvinnande litet av CO2 i luft så att koldioxiden omöjligt kan påverka klimatet mer än tiondels grader. Amerikanska senatorer fick frågan och gissade 5 till 30 procent. Svenska riksdagsmän ska vara förbannat glada att de inte fått frågan. Det finns bara 0,45 procent, en ”spårgas” som vi inte kan vara utan eftersom allt som växer på jorden är beroende av denna förekomst.
Nej koldioxidhalten i atmosfären är för närvarande drygt 0,04 %. Sedan förhåller det sig på det viset att först stiger temperaturen och därefter stiger halten koldioxid. Aldrig tvärtom!
Du har rätt, slarvigt av mig. Medelmängden brukar anges i 450 ppm (parts per million) dvs. 0,000450 om totala luftblandningen står för siffran 1. Om man vill ange mängden i procent så ersätter ”procent” två nollor så då blir det 0,045 procent.
Klimatlögnen lever sitt eget liv i MSM-fulmedia på order av globalisterna och de ”gröna” kapitalisterna som tillsammans med politikerna är ute efter vanligt folks pengar för egna syften. Det är väl bara de mest lättlurade som numera tror på alarmismen och givetvis de som har sin utkomst av bedrägeriet typ ”klimatforskare, klimatsamordnare” m m.
Senaste Amerikanska rapporten om hur försvinnande lite CO2 påverkar klimatet.
https://www.energy.gov/sites/default/files/2025-07/DOE_Critical_Review_of_Impacts_of_GHG_Emissions_on_the_US_Climate_July_2025.pdf
Tyvärr har tidsinställning för att publicera nya artiklar på Frihetsportalen slutat fungera efter en uppdatering. Så nu kommer de när de kommer, när jag trycker på knappen ”publicera”
Ja, historiska bevis visar att halten CO2 har en försumbar verkan på klimat och temperatur men CO2 blev intressant för politiker för att den kan beskattas helt godtyckligt men det spelar ingen roll hur, pengarna ska in till deras globala projekt och krig. IPCC gör allt för att negligera bevisen för den romerska värmeperioden och den medeltida värmen som dokumenterats i krönikor från den tiden trots att CO2 då låg på ca 300 ppm mot dagens 420 ppm. Hur isen kunde smälta under slutet på den holocena perioden för 8000 år sedan vill man inte prata om alls på IPCC eftersom CO2 vid den tiden låg ännu lägre. Som vanligt så stämmer inte IPCC:s modeller med verkligheten men det bekymrar inte alarmister och politiker som gjort hysterin till en dogm som måste försvaras in till det bittra slutet.
Koldioxid kommer på tredje plats vad gäller så kallade växthusgaser. Moln och vattenånga har större effekt på temperaturen på jorden.
Kan inte Stockholms kommun börja suga ut vattenånga ur atmosfären och bygga en massa skorstenar som släpper ut moln.
Det spelar inte så stor roll om vi realister inte får ett erkännande. Det viktiga är bara att galenskapen upphör.
https://samnytt.se/eus-klimatplan-saknar-konsekvensanalys-trots-enorm-paverkan
Här står i klartext det som vi alla redan förstått och förtvivlat ifrågasatt: klimatpolitikens konsekvenser som vi ser som förödande för våra samhällen och som ibland är rena självmordet saknar på urtypiskt vänstermaner alla former av konsekvensanalys.
Vladimir Putin i all ära, men den verkligt farligaste diktatorn är Ursula von der Leyen. 9p