Lite om klimatet

Klimathotet har redan från start varit ett globalistiskt vänsterprojekt för att ta makten över hela samhället utan att behöva ställa upp i val. I Sverige heter det funktionssocialism sedan 1967. Globalismen har tillkommit senare, även svenska socialister var medlemmar i socialistinternationalen redan tidigare.

När Johan Westerholm i Ledarsidorna beskriver det klimatpolitiska rådet kallar han det: En beställning på oändlig korruption, för att rädda klimatet, formulerad av klimatpolitiska rådet. Rent bedrägeri från A-Ö!

Det är den moderna bidragskapitalismen! Kom med dåliga affärsförslag, kräv bidrag från staten och nya lagar som eliminerar andra affärsmodeller!

Wallenbergs går in i Stegra. Affären är snarare en bekräftelse på att den gröna omställningen är en bubbla som är lönsam endast för dem som antingen får stora bidrag i början och kliver av i tid, eller de som väntar ut förlusterna och går in när allt är betalt.

Olja

En mycket viktig del i kolets kretslopp kan ses i de kalkbildande arternas kalcifiering där kolet i koldioxid efter omvandling ingår i kalciumkarbonat, CaCO3. Det är till exempel koraller, snäckor och musslor som står för denna process. Det finns goda möjligheter för dessa att lämna efter sig DNA som kan detekteras, men också att annat liv, såväl djur som växter hamnar i dessa lager och ger både fysiska avtryck och DNA-spår. Gösta Walin uttryckte oro för att dessa kalklager är orsaken till av vi varit nära CO2-svält.

Det är oklart om kalklagren vid nedbrytning i jordens inre kan få Väte från något håll för bilda ny olja. Olja nybildas i vart fall fortfarande i jordens inre. Detta har oljeletare och oljeföretagen noterat när de upptäckt att oljekällor som sinat efter en tid åter ger olja. Inte så att ombildningen går på några år eller decennier. Men processen pågår och och olja strömmar fortsatt till de depåer som redan öppnats och tömts en gång.

Vårt beroende av olja blev på allvar ifrågasatt 1973 när oljeländerna hotade stänga kranarna. Plötsligt blev olja dyrt. Vi började leta alternativ, fler svenska projekt provade biobränslen i olika former, liksom gengas och vätgas. Men alla befanns vara för dyra, ha för långsam anpassning till marknaden och inte kunna leverera efterfrågad mängd. Dessa las i princip ned allihop, utom viss biobränsleodling för värmeverkens behov.

Olusten med beroendet av skurkstater kvarstod dock. Då blev vilda spekulationer om klimatpåverkan från CO2 en räddningsplanka. Om jordens klimat var hotat och människans överlevnad i fara, då kunde ansträngningar att undvika detta få kosta oändligt mycket mer än vad en marknadsmässig ersättning av oljan med andra alternativ skulle accepteras.

Et voilá, klimathotet var uppfunnet och konsensus kring skrämselpropagandan och medlöpare som såg sin chans att påverka och/eller tjäna pengar var inte svåra att finna. Kommittéer bildades, miljöorganisationer engagerades, politiker såg karriärmöjligheter, skattemedel började spridas omkring. Forskning och forskare kunde välja bland endast två inriktningar;
1) bekräfta klimathotet,
2) föreslå åtgärder, alternativ och liknande som kan stoppa klimatförändringarna.

I Sverige har för säkerhets skull politikerna förbjudet två saker som kunde hjälpa just oss. Uranbrytning och kärnkraft, samt oljeborrning och utvinning av olja. Dessutom har detr förbjudit närgången granskning av Stegra.

Vilken sinkadus för Sverige, nu när en ”underleverantör” till IPCC medgett att att deras skrämselscenarios varit felaktiga hela tiden. Ävenså att detta konstaterande innebär att kraven på drastiska minskningar av CO2-utsläpp till 2030 inte längre är aktuellt!

Roger Pielke berättar mer i detalj. När ska SVT, berätta detta? När ska våra politiker sluta låtsas?

Som en bonus kommer här en 2,5 timmes videon från Halmstadkonferensen om vindkraft. Den avslöjar det mesta om vsd som är feltänkt med vindkraft.

Det här inlägget postades i Klimatbluffen och har märkts med etiketterna , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Ett svar på Lite om klimatet

  1. Benny skriver:

    Klimatbluffen kommer att fortsätta så länge politikerna kan höja skatter, de ”gröna” bidragskapitalisterna kan fortsätta suga ut skattebetalarna, ”forskare” och klimatmuppar kan fortsätta få pengar och uppmärksamhet av lögnmedia och deras agenda. Att CO2 är världens största bluff och båg bekymrar inte politiker så länge pengarna flyter in på bedrägeriet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *